Německo: S vyhlídkou na stolové hory

Německo: S vyhlídkou na stolové hory Zdroj: Shutterstock.com

Sotva 15 kilometrů od Hřenska se v národním parku Saské Švýcarsko nad pravým břehem Labe nachází úchvatný vyhlídkový most majestátně shlížející na skalní město pod ním. Kromě výhledu na pískovcové formace a řeku protékající zvlněnou krajinu lze v dáli pozorovat panorama stolových hor jako vystřižených z obrázkových publikací o pravěku.

Bezesporu nejlákavější atrakcí, kterou neopomene jediný návštěvník tohoto regionu, je vyhlídková plošina zvaná Bastei, česky Bašta. Byl zde vystavěn i most, Basteibrücke, který přitahuje pozornost zvědavců i horolezců. Původní dřevěný most z roku 1824, který byl o několik desítek let později v roce 1851 nahrazen současným kamenným mostem, byl jako první stavba svého druhu vystavěn pro účely turistiky. 

Od parkoviště nacpaného k prasknutí zájezdovými autobusy a osobními auty zvědavců z blízkého či vzdáleného okolí se po pár minutách chůze dostáváme k hlavní a dozajista nejpoutavější vyhlídce, odkud se nám jako na dlani naskytne pohled na dominantu zdejšího kraje se siluetami stolových hor v pozadí. 

Hned u Basteibrücke se nachází další pozoruhodnost vytvořená člověkem ve vápencových formacích, skalní hrad Neurathen. Podobné hrady se v minulosti stavěly vysoko ve skalách zejména proto, aby chránily kupecké cesty spojující Česko se Saskem. V 15. století se však majitelům hradů přestalo dařit a výhodně položené hrady se staly vhodnou základnou, odkud mohli hradní páni kupecké karavany přepadat. 

V Sasku se nachází na 56 hradů s podobným osudem jako Neurathen. K jeho popularitě přispěl i již zmíněný Basteibrücke, který při své délce 76 metrů překlenuje ve výšce 194 metrů propast Mardertelle. Při prodírání se davem, který po mostu proudí oběma směry, nelze opomenout ani uhrančivé vyhlídky na Labe, stolovou horu Lilienstein na obzoru, či pevnost Königstein. 

I když nám počasí příliš nepřeje a v pláštěnce je i na konci září neuvěřitelné horko, dodává mlhavý háv zahalující vysoké věže skalního města krajině na tajemnosti a nedostupnosti. Bizarní tvary skalních formací snad ještě více vyniknou, když kolem stoupají čerstvě utvořená mračna. 

Publikováno: 2. 6. 2017 12:29 Nahlásit obsah