Navštivte Pripjať, město duchů

Navštivte Pripjať, město duchů

Atomové město nebo také město mladých. Tak se přezdívalo Pripjati, ukrajinskému městu nacházejícího se u hranic s Běloruskem. Věkový průměr města byl pod hranicí třiceti let, a aby také ne; žili v něm totiž hlavně zaměstnanci blízké jaderné elektrárny Černobyl.

„Pamatuji ten den (26. dubna 1986). Bylo nádherně. Seděla jsem se svou dcerou na dvorku a foukal lehký jarní větřík. Najednou přijel obrovský vojenský náklaďák a zastavil přímo před námi. Vystoupil muž s plynovou maskou a ochranným oblekem, začal se kolem nás procházet a upřeně pozorval nějaký přístroj, který mu visel kolem krku. Pak se na nás podíval, zarazil do země malou značku se symbolem, který jsme nikdy neviděly, nasedl zpátky do auta a odjel. Vše se událo v naprosté tichosti. Beze slova. Jen jsme se dívaly na značku a na odjíždějící auto a netušily jsme, co se děje… A již nebylo tak nádherně…“

(vzpomínka bývalé obyvatelky)

Nyní je Pripjať mrtvým městem plným ruin. Celou zónu chrání vojáci před rabováním, protože evakuovaní lidé ve spěchu nechali své věci tak, jak byly - a jsou tam k vidění i dnes. V posledních letech sílí snahy o vybudování jakéhosi skanzenu, který by působil jako děsivá a věčná výstraha před lidskou nezodpovědností a neúctě k přírodě.

Pripjaťská škola, sportovní hala a školka, kam už děti nikdy nevkročí

strana 1 / 11
Autor:
Publikováno: 20. 4. 2017 11:45 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.