Mtskheta: Duchovní srdce Gruzie

Mtskheta: Duchovní srdce Gruzie Zdroj: VH

V zemi s dvanácti tisíci kostely další pravoslavné místo běžného cestovatele jen těžko nadchne. Desetitisícové městečko Mtskheta, které se nachází jen několik kilometrů na sever od Tbilisi, hlavního města Gruzie, ale svou majestátní katedrálou a kostelem situovaným na kopci nad městem ohromí i naprostého bezvěrce.

Díky své bezprostřední blízkosti Tbilisi je Mtskheta ideální místo k půldennímu výletu. Stačí chytnout maršrutku, typický gruzínský dopravní prostředek nahrazující naše autobusy, která zastavuje na mávnutí a spolehlivě cestující doveze do cílové destinace. Jen je třeba se občas obrnit notnou dávkou trpělivosti. Maršrutky odjíždí, jsou-li dostatečně naplněné. Ani mimo hlavní turistickou sezónu však obvykle nečekám déle než půl hodiny. 

Zdroj: VH

Od dob, kdy zde bylo ve 3. století přijato křesťanství, si bývalé hlavní město Gruzie udržuje stále stejný mystický význam. O tom, že si město v silně nábožensky založené společnosti udrželo významné postavení svědčí i monumentální katedrála Sveticchoveli, která se vypíná do nebes uprostřed hlavního náměstí. Sem také vedou mé první kroky. 

Zdroj: VH

Exteriér katedrály překvapí tlustými zdmi a úzkými okny, kterými dovnitř dopadá jen několik málo slunečních paprsků. Interiér zaujme svou jednoduchostí. Pozornost věřících od modliteb může odvádět pouze pár pozlacených ikon a dřevořezeb. Jinak vnitřku kostela vévodí spíše kámen a velká freska Krista za oltářem. 

Zdroj: VH

Velkolepá stavba byla zbudována v 11. století na místě, kde kdysi stával první kostel postavený již ve 4. století. V jeho středu měl stát vysoký pilíř, který se nikomu nepodařilo zvednout ze země a usadit na místo. Po celonoční mši věnované uctění svaté Niny se jako zázrakem pilíř sám postavil do míst, kde bylo pořbeno Ježíšovo roucho, které sem přinesl mtskhetský Žid Eliáš. Jeho sestra Sidonie roucho vzala do rukou a následkem silného náboženského zanícení zemřela. Její hrob později upadl v zapomnění, až byl díky pilíři opět objeven. 

Zdroj: VH

Další sakrální stavbou, kterou se může městečko pochlubit, je kostel Džvari nacházející se na přilehlém kopci. Kostelík krásou nijak zvlášť nevyniká, ani výzdoba nepatří k nejúchvatnějším - v útrobách kostela nalézám jen velký dřevěný kříž. Co přidává místu na kouzlu je ale výhled z ochozu, díky němuž se návštěvníkům naskýtá pohled na Mtskhetu jako na dlani. Magicky působí i soutok dvou řek, Mtkvari a Aragvi, kde spolu kontrastují dvě odlišné barvy stejně jako údolí s okolními horami. 

Zdroj: VH

Publikováno: 14. 7. 2017 14:06 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.