Levně po Švýcarsku: Jde to a my víme jak!

Levně po Švýcarsku: Jde to a my víme jak! Zdroj: shutterstock.com

Existuje mnoho důvodů, proč navštívit Švýcarsko. Slyšeli jste o úchvatných scenériích. Znáte chuť švýcarské čokolády. Toužíte po nekonečném výběru sýrů. A už jenom umíráte, abyste viděli Alpy. Jak to udělat, abyste mohli strávit dovolenou ve Švýcarsku a nevybílit přitom svůj spořící účet? Máme několik tipů.

Věřte tomu nebo ne, existují jednoduché a legální způsoby, jak ušetřit peníze ve Švýcarsku. Zde je několik tipů, jak na to: 

1. Používejte bezplatnou veřejnou dopravu

Pokud pobýváte v Bernu, Lucernu, Basileji, Ženevě nebo Lausanne, můžete využít bezplatnou místní veřejnou dopravu. Vaše ubytovací zařízení vám poskytne jízdenku, která je platná po dobu vašeho pobytu.

Kanton Ticino rozšířil tento koncept a nedávno představil to, co označujeme za castovatelský jackpot. Každý návštěvník, který strávil nejméně jednu noc v tomto kantonu, obdrží bezplatnou jízdenku, která zahrnuje autobusy a vlaky, stejně jako slevu na lanovky, čluny a vybrané aktivity. A Další města se připojují.  Zdroj: shutterstock.com

2. Nekupujte si travel pass

Přinejmenším ne, dokud neznáte další možnosti. Travel pass může vaše peníze ušetřit, ale jen pokud opravdu máte v plánu používat veřejnou dopravu, ne vždy to má totiž smysl. Abyste se vyhnuli plýtváním financí na něco, co nepotřebujete, vyčkejte nějaký čas, dokud nebudete mít jasný plán. Rozhodněte se, zda je železniční doprava opravdu vhodným způsobem cestování. Než se rozhodnete, zkuste odpovědět na následující otázky:

  • Kam přesně chcete jet a jaká místa chcete vidět?
  • Chystáte se na dlouhé vzdálenosti nebo budete zůstávat v jedné oblasti?
  • Jak často budete využívat veřejnou dopravu? Každý den? Každý druhý den? Pouze jednou nebo dvakrát za celou délku pobytu?
  • Kromě Švýcarska, budete cestovat i do jiných evropských zemí?

Jakmile budete mít odpovědi, začněte pátrat. Zjistěte si, která z těchto karet pro vás bude nejvíce výhodná: Half Fare, Interrail / Eurail Pass, Swiss Travel Pass nebo Supersaver.

3. Cestujte na kole zadarmo

Pokud jedete do Curychu, Bernu, Ženevy, Neuchâtelu, Zugu nebo Valaisského kantonu, jste opravdu na dovolené. Tato místa totiž nabízejí bezplatné zapůjčení jízdních kol. Některá města na několik hodin, některá po celý den a některá ještě déle. Stačí váš průkaz totožnosti a 20 CHF jako deposit. V jiných městech je také možnost zapůjčit si kola. I přesto, že to není zdarma, cestování na půjčeném kole vychází výrazně levněji než veřejná doprava. Zdroj: shutterstock.com

4. Zapátrejte mezi známými

Zkuste vylovit v paměti, jestli neznáte někoho, kdo ve Švýcarsku žije a kde byste mohli pár nocí přespat. Pokud ne, rozhodně vyzkoušejte couchsurfing. Je to skvělá příležitost, jak se naladait na místní lidi. Jakmile se vám podaří najít levné ubytování, plánujte výlety tak, abyste se do něj mohli vracet. Švýcarsko je malá země a spousta výletů jde naplánovat na jeden den.

5. Spěte s kravami

Není to legrace. Za předpokladu, že nejste alergici a plánujete vyrazit na dovolenou se spacákem, některá místa nebízejí ubytování na slámě, stačí vyjet kousek za město. Agroturistika je dobrým způsobem pro hledání švýcarských rekreačních farem - ceny se pohybují mezi 25 - 35 CHF na osobu, což je zhruba stejně nebo dokonce méně než  za hostel. Snídaně bývá v ceně. Některé farmy vám dovolí postavit si na pozemku vlastní stan.  Zdroj: shutterstock.com

strana 1 / 2
Publikováno: 24. 4. 2018 07:00 Nahlásit obsah