Katastrofa na přehradě Gleno

Katastrofa na přehradě Gleno Zdroj: www.shutterstock.com

Kdo zavítá do úžasného prostředí italských Alp, může na své cestě narazit i na nečekanou podívanou. Zlověstné trosky jsou tichou vzpomínkou na jednu z největších přehradních katastrof 20. století.

V rostoucí moderní zemi žíznivé po energii, kterou byla na začátku 20. století Itálie, byly vodní elektrárny synonymem pokroku, který reprezentoval vítězství lidstva nad přírodou. Ale v lombardských horách provincie Bergamo skončila snaha ovládnout živly tragicky.

Stavba přehrady, která měla využít řeku Gleno v údolí Scalve, začala v roce 1916, ale projekt byl od začátku sužovaný  problémy. Tím největším byla kombinace nekvalitního materiálu s nekvalifikovanou pracovní sílou. Navíc byl kvůli finančním problémům změněný plán z původní gravitační hráze na hráz klenbovou.  Zdroj: Il disastro del Gleno

Krátce po jejím dokončení silné deště naplnily přehradní nádrž. Poměrně rychle se v přehradě objevilo několik trhlin, které vzbuzovaly v obyvatelích údolí pod hrází značné obavy. Bohužel, tyto obavy byly oprávněné. 

1. prosince 1923 v 7:15 ráno opravdu k tragédii. Střední část hráze se zřítila a 4,5 milionů metrů krychlových vody zalilo vesnice v údolí Scalve. Před zpěněnou valící se masou nebylo úniku. V důsledku záplavy zemřelo 356 lidí a došlo k vážnému poškození silnic, mostů a budov. Trvalo mnoho let, než se ráz krajiny vrátil alespoň trochu k podobě před katastrofou.

Zdroj: www.shutterstock.com

Co z přehrady zbylo, je téměř padesátimetrová betonová hráz s obrovskou trhlinou ve střední části. Zlověstné trosky tvoří drsný a sureální kontrast s nádherným alpským okolím. Především jsou však mementem jednoho z mnoha neúspěšných pokusů lidstva ovládnout přírodní síly.

Publikováno: 4. 9. 2018 14:45 Nahlásit obsah