Itálie: V srdci věčného města

Itálie: V srdci věčného města Zdroj: VH

Hlavní město Apeninského poloostrova nepřestává svým bohatstvím a věhlasem udivovat dodnes, i když v současné době spíše než s nepřáteli a uzurpátory bojuje proti davům turistům, jež jeho ulice každoročně zaplavují. Jak věčná jeho příslovečná krása je, jsme se rozhodli poznat na vlastní kůži.

Velkoměsto je se svými romantickými zákoutími jako stvořené pro láskyplné chvíle milenců, jež se v jeho uzounkých křivolakých uličkách rozhodli procházkou strávit několik intimních okamžiků. Podobně jako mnoho zamilovaných párů láká jedna z nejvýznamnějších metropolí na světě pyšnící se nedozírným antickým bohatstvím a velkolepými pamětihodnostmi i miliony zahraničních návštěvníků. Všudypřítomné davy z poznávání Říma, jež kdysi tvořil základ nejmocnější říše světa, činí něco velmi blízké martyriu. 

Zdroj: VH

Avšak nejsou to jen početné antické památky, jejichž stáří se odhaduje na více než 2 000 let, a muzea, jejichž sbírky zahrnují exponáty z doby před naším letopočtem a jejichž depozitáře se pod tíhou mnohých dalších, které neměly tu čest být umístěny ve stálé expozici, prohýbají v policích. 

Zdroj: VH

Jsou to především temperamentní usmívající se Italové žijící v souladu s heslem “La Dolce Vita” a pověstná gastronomie, jež dala vzniknout proslulé pizze a těstovinám, jejichž ochutnávku si nesmí ujít nikdo, kdo se rozhodne v Římě strávit alespoň pár dnů. Po pět dnů, které jsem se rozhodla Římu věnovat, a vězte, pozornosti by si zasloužil mnohem více, se pizza a těstoviny staly jedničkou mého jídelníčku a já ochutnávala prakticky jen tato dvě jídla v různých obměnách. 

Zdroj: VH

Protože velkoměsto zbudované na antických základech nabízí nepřeberné množství pamětihodostí všech druhů, bylo by informací na jeden článek až příliš. Rozhodla jsem se jej rozdělit do dvou částí s bohatou fotodokumentací, abych vám dokázala věčné město přiblížit co nejvíce. 

Zdroj: VH

Řím nabízí takové množství antických památek, že se mu počtem pamětihodností vyrovnají snad jen řecké Atény. A je to právě starověké historické jádro, u kterého začínám svou pouť i já. Centrum italského hlavního města je poměrně kompaktní, takže ho neváhám projít celé pěšky, protože jen při chůzi po svých si můžu atmosféru a frmol úzkých ulic, architekturu města a vůni čerstvě upečené pizzy dokonale vychutnat. 

Zdroj: VH

První antická památka, ke které přícházím z Eskvilinu, jednoho ze sedmi římských pahorků, se rýsuje už z dálky. Budova, jejíž výstavba se započala v roce 70 našeho letopočtu, byla zbudována tak důkladně, že vydržela i po dvou tisíciletích sužována zemětřeseními, požáry, vzpourami a plundrováním relativně nedotčená. I v současnosti zcela jasně připomíná účel, pro který byla ve starověku zbudována. Sloužila pro kruté a krvavé souboje gladiátorů i zvířat, jež se odehrávaly pro potěchu a vzrušení bohatých Římanů. 

Zdroj: VH

Majestátní stavba se stala vzorem pro mnohé další stadiony po celém světě. K jejímu vystavění bylo zapotřebí přivézt travertinové bloky z Tivoli vzdáleného 27 kilometrů od Říma. O práci na aréně, do jejíž útrob se vtěsnalo na 70 tisíc diváků, se podělil stejný počet hebrejských otroků. Uspořádání stavby bylo natolik dokonalé, že umožnilo všem sedmi desítkám tisíc návštěvníků se usadit na svá místa během několika minut. 

Zdroj: MAHALO.cz

Obdobně důmyslné řešení bylo využito i ke zbudování labyrintu uvnitř amfiteátru, který pokrývala dřevěná podlaha, jež byla na několika místech přerušena padajícími dveřmi a výtahy. Ty sloužily k dopravování gladiátorů a zvířat do arény, a byly vymyšleny tak důmyslně, že se jednotliví zápasníci nikdy nesetkali. Podlaha byla kvůli vodotěsnosti potažena plátnem a posypána několicentimetrovou vrstvou písku, jež měla zachycovat krev. 

Zdroj: VH

Není tajemstvím, že o životě bojovníků rozhodoval rozvášněný dav dle kvality jejich boje. Pokud dotyčný během zápasu neprojevil dostatek udatnosti, byl na místě zabit podobně jako jeho protivník o chvíli před ním. Velkou atrakcí byla rovněž zvířata. Během stodenních her oslavujících otevření kolosea jich zde padlo na devět tisíc. Během 450 let existence arény pak došlo v vyhubení několika ras afrických slonů a lvů. I tímto se krutý starověký Řím nechvalně zapsal do učebnic historie. 

Zdroj: VH

V těsné blízkosti antického stadionu se nachází Konstantinův oblouk a Forum Romanum. K pochopení, k čemu tehdejší centrum celého Říma sloužilo, bude třeba obrovská dávka představivosti, neb se z kdysi mocného a zcela úchvatného prostranství do dnešní doby dochovaly pouze ruiny, v některých případech jen základy honosných budov. 

Zdroj: VH

V areálu se nachází pozůstatky budov, jež v minulosti sloužily jako kostely, chrámy jednotlivých císařu, kteří se v průběhu dějin střídali na trůnu, a bazilik. Nad Forem se pak nachází zelený pahorek Palatin, který zcela kontrastuje s urbanistickým účelem Fora. Rozlehlý park skýtá stín před všudypřítomným srpnovým sluncem a tvoří poklidnou oázu v samotném srdci vyprahlého velkoměsta. 

Zdroj: VH

V bezprostřední blízkosti nejvýznamějších antických památek se nachází množství dalších fór, která si zde během své vlády nechali vystavět vládnoucí císařové. Návštěvník se zde stává svědkem celé plejády více či méně zachovalých antických památek, na jejichž základech vyrostl moderní Řím. Je až s podivem, v jaké symbióze se moderní a antické objevuje vedle sebe a dokáže působit naprosto harmonickým dojmem. 

Zdroj: VH

Chcete se dočíst více o Římě? Přeštěte si druhý díl článku Itálie: V srdci věčného města II.

Publikováno: 18. 12. 2017 10:05 Nahlásit obsah