Gruzie: Velkým Kavkazem až do Ruska

Gruzie: Velkým Kavkazem až do Ruska Zdroj: VH

Klikatící se silnice překonávající vzdálenost 212 kilometrů na své cestě z hlavního města Gruzie, Tbilisi, do ruského Vladikavkazu je od počátku 20. století považována za jednu z nejúchvatnějších horských silnic světa. Takto se o ní pochvalně zmínil knižní průvodce po Rusku...

Historická cesta vedoucí přes dechberoucí průsmyky a lemující pětitisícové hory Velkého Kavkazu byla známá již ve starověku. Až na konci 18. století ji však poprvé začali využívat Rusové, kteří ji hned pár let na to upravili pro požadavky Pavla Potěmkina, jež chtěl vzdálenost mezi Vladikavkazem a gruzínským Tbilisi snadno překonat v kočáru taženém koňmi. 

Zdroj: VH

Od té doby silnice prošla četnými stavebními změnami, úpravami a v neposlední řadě také historickými peripetiemi, kdy ji v roce 1801 úplně ovládli Rusové, a hrála důležitou roli v ekonomickém rozvoji této oblasti Kavkazu, aby mohla být v současnosti hojně využívána pro nákladní dopravu stejně jako pro potěchu oka cestovatele. Výhledy na okolní zasněžené kopce se dají přirovnat snad jen k těm na Himaláj. 

Zdroj: VH

Zvlněná silnice, jež během své trasy prochází hned několika tunely vyhloubenými do skal, začíná svou cestu v Tbilisi v Gruzii a táhne se směrem na sever podél tyrkysové Žinvalské přehrady. Míjí pevnost Ananuri, která krásně reprezentuje typickou starou gruzínskou architekturu. Asi po 110 kilometrech vzdálenosti od hlavního města Gruzie začne silnice stoupat sérií ostrých zatáček pět set metrů nahoru ke Gudauri, které se proslavilo mezi sportovními nadšenci jako lyžařské středisko. 

Zdroj: VH

Místní i zahraniční návštěvníky ohromí vybavenost resortu, který čítá na 57 km sjezdovek různé náročnosti a několik lanovek, jež stoupají z nadmořské výšky 1 990 metrů až do 3 285 metrů nad mořem. Na své si přijdou i ti, kteří zrovna neholdují brázdění svahu na dřevěných prkýnkách, protože v blízkosti lyžařského střediska se nachází poněkud komunisticky vyhlížející vyhlídka, jež nabízí 360° pohled na zasněžené vrcholky kavkazského masivu. 

Zdroj: VH

Sotva se silnice vyškrábe do horského průsmyku Džvari s nadmořskou výškou bezmála 2 400 metrů, začne sestupovat do údolí Tergi, jehož zlatým hřebem je vesnička Kazbegi s kostelíkem Nejsvětější trojice, který se díky své nedobytné poloze na samotném vrcholu kopce v obležení mohutných pětitisícovek stal takřka symbolem celé hornaté země. 

Zdroj: VH

Chladné podnebí, ticho a přítomnost okolního horského masivu působí na mé dnešním uspěchaným světem znavené smysly jako dokonalý balzám. 

Zdroj: VH

Publikováno: 24. 10. 2017 09:00 Nahlásit obsah