Co neobvyklého dělat v Benátkách a co vám neřekne žádný průvodce

Co neobvyklého dělat v Benátkách a co vám neřekne žádný průvodce Zdroj: shutterstock.com

Jedinečná struktura, umělecké a historické dědictví a dávná sláva. To je jen pár příkladů, proč jsou lidé nadšeni tímto úžasným "plovoucím" městem. Poznejte Benátky jako klasický turista a pak si ušetřete jeden den, nebo alespoň několik hodin a objevte zcela jiné město plné nevšedních věcí a míst.

Benátské památky a muzea jsou tak populární, že většina lidí po celém světě dělá přesně to samé, co teď děláte vy - plánují si cestu do Benátek. Jakmile se tam dostanete, ocitnete se v dlouhých řadách a přeplněných ulicích - počítejte s tím. Pokud vás to bude unavovat nebo budete chtít zkusit něco dělat jinak, máme pro vás pár věcí, které vám pomohou zlepšit náladu v jednom z nejzajímavějších a turisticky nejvytíženějších měst světa.

1) Najděte alespoň jedno Nissioetto

Benátky byly dlouhou dobu autonomní republikou s jazykem, který se dnes změnil v dialekt - to znamená, že vše v Benátkách má tak trochu jiný název než v tradiční italštině. Nissioeti nejsou ničím jiným než značkami s názvy benátských ulic. Co je zajímavé, že některé z nich jsou velmi zábavné. Pokud umíte trochu italsky a chcete se seznámit s benátskými vtípky, běžte se ztatit do jiných Benátek, do těch, kde si děti kopou s balónem v úzkých uličkách a staré dámy loupou hrášek před svým domem. Zdroj: shutterstock.com

2) Najděte a vyfoťte značku s vodní dopravní zácpou

Už jste někdy slyšeli o značce vodní dopravní zácpy? Když se na ně trochu zaměříte, najdete jich v Benátkách mnoho. Ať už chodíte nebo se ocitnete na palubě gondoly, mějte oči otevřené. Jakmile zaznamenáte značku vodní zácpy, vyfoťte si ji. To je jedna z těch věcí, které v Benátkách musíte udělat, protože takovou značku nikde jinde na světě nenajdete.

3) Projděte se nejužší ulicí světa

Zvláštností Benátek je velké množství úzkých uliček. Velmi blízko k Campiello del Prestin Cannariego leží Calletta Varisco, nejužší ulice ve městě a měří pouze 20 centimetrů! Ulici, která nosí jméno prominentního italského filozofa Bernardina Varisco (1850-1933), konkurují další dvě drobné ulice: Calle Stretta v San Polo, která spojuje Campiello Albrizzi Sottoportico z Furatoly (63 cm) a Calle Ca 'Zusto, nedaleko Riva di Blasio (66 centimetrů).

4) Najděte most bez zábradlí

V Benátkách je 417 mostů, z nichž 72 je soukromých. 300 mostů je postavených z kamene, 60 ze železa a zbylých 57 ze dřeva. V dávných dobách neměly mosty v Benátkách žádné schody, protože přes ně přecházeli koně. Jsou tu ale ještě dva mosty, které nemají zábradlí: Devil’s Bridge a jeden soukromý, který je viditelný v Rio di San Felice. Najděte tyto dva mosty a přejděte po nich (pravděpodobně budete mít menší šanci to udělat na druhém), ale dávejte pozor, abyste nespadli do kanálu! Zdroj: shutterstock.com

5. Nakrmte benátskou kočku

Možná je to tím, že připomínají lvy nebo proto, že chytají krysy (laguna je perfektním místem pro tato nežádoucí zvířata), ale koček bylo v Benátkách vždycky mnoho a lidé je milují. Každý kout Benátek má alespoň jednu kočku, hlídajcí oblast: poznáte je tak, že leží na slunci, ukryté v díře ve zdi, v rozbitém schodě nebo pod oknem a čekají na nějaké jídlo. Když nějakou potkáte, můžete ji nakrmit a pomazlit se s ní, bude vám vděčná.

6) Na den gondoliérem

Benátští gondoliéři s nezaměnitelnými pruhovanými úbory jsou jednoznačnými celebritami po celém světě. Novinkou je, že všichni se mohou naučit umění "řízení" gondoly v benátskémo stylu a stát se skutečným gondoliérem na celý den! Praví gondoliéři totiž nyní dávají turistům možnost navštěvovat benátské kurzy. Naučíte se základy voga alla veneta, tradiční benátské veslování, a současně budete mít příležitost poznat historické a tradiční aspekty města.

Publikováno: 25. 4. 2018 07:00 Nahlásit obsah