24 hodin v Krakově: Kouzelné město plné historie a skvělého jídla

24 hodin v Krakově: Kouzelné město plné historie a skvělého jídla Zdroj: shutterstock.com

Krakov je krásnou kombinací starého i moderního města, centrem historie a kultury. Pokud máte jen jediný den, využijte našich tipů plných dobrodružství a místního know-how, které vám umožní maximálně svých 24 hodin ve městě využít.

Zdroj: shutterstock.com

Brzy ráno (7:00 - 9:00)

Zahajte svůj den brzy ráno a projděte se kolem řeky Vistula, narazíte zde na památník Draka, který je milovaným symbolem města. V raních hodinách zde prakticky nejsou žádní lidé a krásný výhled bude jen váš. V hotelu Pod Wawelem si můžete vychutnat tradiční snídani v polském stylu s malou restaurací a terasou s panoramatickým výhledem.

Vylezte na vrch Wawel a navštivte romantické nádvoří stejnojmenného zámku. Vstupte také do Wawelské katedrály - buďte tu hned na  9 ráno, kdy se otevírá, vyhnete se záplavě turistů, kteří zámek přes den obléhají.

Zdroj: shutterstock.com

Dopoledne (9:00 - 12:00)

Projděte se směrem k čtvrti Kazimierz (trvá to asi 15 minut). V minulosti to byla oddělená část města, nyní je oblíbenou čtvrtí s katolickými a židovskými památkami. Podívejte se na překrásnou synagogu na ulici Miodowa 24, poté pokračujte dalších pět minut na ulici Jozefa 12. Zde je místo, kde Spielberg natočil některé scény z Schindlerova seznamu.

Dejte si čerstvou kávu a něco sladkého na nádvoří zahrady Mleczarnia nebo si běžte odpočinout kousek dál do jednoho ze stovek míst kolem náměstí Plac Nowy. 

Projděte ulicí Szeroka, srdcem staré židovské čtvrti, která je plná historických budov a restaurací v židovském stylu. Když jste tu, určitě navštivte renesanční synagogu a hřbitov Remuh a vzpomneňte si na příběh Heleny Rubinsteinové, slavné královny kosmetiky a paní krásy, která se narodila v malé zelené budově situované těsně před synagogou. Zdroj: shutterstock.com

Poledne (12:00 - 14:00)

Projděte se krátkou procházkou na náměstí Wolnica, kde naleznete skrytý památník tří hudebníků a dejte si v okolí oběd. Pokračujte po mostě Kladka Bernatka a dejte si kávu nebo pivo v jednom z mnoha alternativních barů po obou stranách. Podívejte se na hlavní náměstí Podgórze, kde najdete zajímavý kostel sv. Josefa a pěkný místní park, kde si můžete odpočinout nebo udělat piknik mezi starými stromy a vápencovými skalami.

Odpoledne (14:00 - 18:00)

Jeďte tramvají do centra a vystupte na zastávce "Basztowa LOT". Vydejte se na trh s potravinami Stary Kleparz. Je to ideální místo, kde se setkáte se skutečnou atmosférou místního života.

Nepřehlédněte kulatou budovu z červených cihel Barbacan, a pak projděte bránu sv. Floriána. Ocitnete se u hlavního náměstí. V každou celou hodinu zde hraje trumpetista z nejvyšší věže Mariánského kostela. Je tu vždy velmi plno, ale mezi 14.00 a 16.00 je zde lidí méně, takže si v klidu můžete vychutnat nejvýznamnější památky, jako je bazilika nebo místní trh, kde si můžete nakoupit suvenýry. Zdroj: shutterstock.com

Dál jděte na Collegium Maius (Jagiellonska 15), k nejstarší budově Jagellonské univerzity. Navštivte památník věnovaný nejslavnějšímu studentovi Mikuláši Koperníkovi v nedalekém Collegiu Novum a hluboce se vydýchejte v krásném parku - zeleném kruhu vytvořeném na místě středověkého opevnění města.

Můžete také vyrazit na královskou Krakovskou prohlídku, která vás zavede po Královské cestě a uvidíte památky Starého Města.

Večer (18:00 do noci)

K odpočinku si dopřejte aperitiv v Bonobo Café (Maly Rynek 4), kde mají k ochutnání mnoho druhů domácích piv a velký výběr oblíbené polské vodky. Vydejte na typickou polskou večeři u U Babci Maliny (ulice Szpitalna 38). Za zábavou vyražte do Studia Kontakt na ulici Szpitalna 40, kde budete mít jistotu, že potkáte přátelské obyvatele a expaty, kteří se rádi baví a tančí tango. Zdroj: shutterstock.com Pro nezapomenutelnou noc se vraťte do čtvrti Kazimierz, známé díky nočnímu životu, a stravte zbytek večera procházením místních barů, mluvením s lidmi a tancem. Pokud máte pocit, že jste ještě hladoví, nenechte si ujít vynikající uzené klobásy s hořčicí podávané na ulici přímo ze staré modré komunistické dodávky. Nachází se na rušném tržišti Hala Targowa.

Publikováno: 16. 4. 2018 16:09 Nahlásit obsah