Zatopená římská Sodoma

Zatopená římská Sodoma Zdroj: www.atlasobscura.com

Za svého vrcholu bylo město Baia hédonistickým Las Vegas antické Říše římské, ale jeho pozůstatky již flámují pouze s rybičkami.

Po staletí prominentní středisko Baia plnilo zábavní rozmary bohatých a mocných členů římské elity. Město, které leželo nad přírodnímy vulkanickými komíny, bylo slavné svými zdravými horkými prameny, které se nacházely po celém městě a okolo kterých bylo celkem snadné vybudovat lázně. Některé nejmocnější antické postavy jako Nero, Cicero nebo Caesar navštěvovaly město s oblibou a případně si zde dokonce nechaly vybudovat vilu pro dlouhodobé pobyty.

Zdroj: www.atlasobscura.com

Naneštěstí dobré časy netrvaly věčně a město bylo v 8. století n.l. vypleněno Saracény. Kolem roku 1500 byly zbytky někdejšího centra luxusu opuštěny. Jak bylo město prázdné, hladina vody pomalu stoupala díky některým neudržovaným  vulkanickým komínům, které byly kdysi lákadlem místa, a většina antických rozvalin se potopila pod mělkou vodu zálivu.

Zdroj: www.shutterstock.com

Dnes můžete trosky města Baia navštívit v jednom z mála podvodních archeologických parků světa. Návštěvníci můžou vidět rozpadlé stavby a neuvěřitelně zachovalé sochy města díky lodím se skleněným dnem, šnorchlování, nebo dokonce potápění, které lidem umožní plavat mezi hojnými troskami. Město už není letovisko, ale jeho vody stále skrývají divy.

Zdroj: www.atlasobscura.com

Publikováno: 19. 9. 2018 09:51 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.