Thajsko: Na ostrově agenta 007

Thajsko: Na ostrově agenta 007

Nedaleko turistického centra Krabi se rozkládá národní park s působivou zátokou Phang Nga. Nápadná vápencová homole vystupující z moře se do povědomí turistů dostala díky bondovce „Muž se zlatou zbraní“.

Na ploše okolo 400 čtverečních metrů se tyčí do výše až tři sta metrů asi 100 větších či menších skalních věží, také známých jako mogoty. Jejich velikost i výška se však každým rokem kvůli působení eroze zmenšuje. Provincie se rozprostírá severně od ostrova Phuket, jednoho z dalších výchozích bodů pro tento nezapomenutelný výlet.

Na stanovišti autobusů přesedáme do loďky, která nás zaveze až k onomu pověstnému ostrůvku Jamese Bonda. Místo má i původní thajské pojmenování, které zní Ko Khao Phing Kann. Není divu, že si i místní cestovní kanceláře osvojily zjednodušený anglický název. Ostrov je jedním z největších turistických lákadel, a nikoho tedy nepřekvapí, že naše výprava není jediná, která se jej rozhodla navštívit. Naše loď se jen tak tak vtlačí mezi ostatní již kotvící loďky. 

Zařazujeme se do početné skupiny turistů ze všech koutů světa a čekáme, než se uvolní místo, ze kterého je krásně vidět na mogot osaměle vystupující z mělké vody před ostrovem. Všichni přece chtějí pořídit ty nejlepší záběry! Po chvíli zástup pokračuje až na písečnou pláž. Na záběrech vypadá tato část ostrůvku klidně a pokojně, jako by zde denně ani neproudily davy turistů. Stačí se však ohlédnout přes rameno a vidíme neprostupnou řadu stánků se suvenýry. I to je daň za přílišnou propagaci místa ve filmových trhácích. Pořizujeme několik snímků ve stylu Jamese Bonda a hurá na oběd.

Zátoku nejlépe prozkoumáte na kajaku, se kterým se dostanete blíže ke skalním jeskyním. Jeskynní systémy jsou přístupné pouze za odlivu a mnoho z nich je propojených tunely. Na své si však přijdou i potápěči, kteří mohou, mají-li štěstí, obdivovat žraloky leopardí, barakudy, dokonce i rejnoky. Zátoka skýtá potěšení i pro horolezce, kteří mohou vyšplhat na některý z vápencových útesů.

Obědváme v plovoucí vesničce Ko Panyi. Všechny domy jsou umístěny na vysokých dřevěných pilotech a takřka plavou na vodě. Tato vesnice, jak se dozvídáme, je jednou z mála, která v roce 2004 přežila přílivovou vlnu tsunami. Nutno říci, že zde tsunami nenabyla své největší rychlosti ani výšky, takže vesnici jakoby podplula. O pár kilometrů dále měla však ničivý dopad. Oblast Krabi se svým velmi mělkým mořským dnem byla srovnána se zemí.

Rybářská vesnička čítá na dva tisíce obyvatel a rozhodně se vyplatí se po tradičním thajském obědě vydat i do jejích útrob. Jednotlivá obydlí jsou na sebe namačkána, loď slouží jako jediný přepravní prostředek a každý dům má rovněž i své „parkovací místo“, kde čluny kotví. Nalézáme zde i mešitu – vesnice je totiž muslimská.

Tuto magickou zátoku opouštíme s plným břichem a pocitem více než příjemně stráveného dne.

Galerie Thajsko Thajsko Prohlížet galerii

Publikováno: 20. 5. 2017 11:19 Nahlásit obsah