Srí Lanka: Na vrcholu ikonické Lví skály

Srí Lanka: Na vrcholu ikonické Lví skály

Sigiriya, jak zní název Lví skály v sinhálštině, zvedající se do výšin uprostřed naprosto rovné krajiny, je pravděpodobně nejdramatičtější zajímavostí Srí Lanky. Strmé stěny skalnatého velikána stoupají vysoko, aby mohly dosáhnout plochého vrcholu, na kterém se kdysi nacházely paláce jen krátce trvajícího království Kassapa.

Lví skála však návštěvníkům odmítá svá tajemství odhalit jen tak. Abychom mohli spatřit ruiny starověkého osídlení, musíme vystoupit po bezmála šesti stovkách schodů, což je v úmorném vedru lednového odpoledne téměř nadlidský výkon. Skála se ale vytrvalcům dokáže odvděčit pohledem na dokonale zachovalé fresky, do kamene vytesané lví tlapy a hlavně dechberoucím výhledem do krajiny, jejíž poklidnou harmonii narušuje jen nízký kopec naproti Lví skály. 

První zastávka na sluncem spalované cestě na vrchol skalistého balvanu vede přes otevřené točité schodiště až do malé jeskyně s nástěnnými malbami zobrazujícími polonahé ženy s vosím pasem a bujným poprsím, které pravděpodobně znázorňují nebeské nymfy, neboli Avary, nebo královy konkubíny. 

Asi v polovině výstupu se zastavujeme u lvích tlap, které před nájezdy turistů a selfie-chtivých Asiatů chrání nevzhledně vypadající oprýskané zábradlí. Tlapy jsou dnes již pouhou připomínkou obrovského cihlového lva, který na tomto místě kdysi seděl. Tam, kde se vypíná schodiště, které návštěvníky dovede až na samotný vrchol, se v minulosti nacházela tlama lva. Kdysi gigantický lev měl oddaným příznivcům podnikajícím výstup připomínat, že Buddha byl považován za jakéhosi lva klanu Sakya a také, že jeho moudré řeči byly tak silné a mocné jako lví řev. Schodiště vedoucí na pomyslnou střechu skály je však od silných charakterových vlastností lva poměrně dost vzdáleno a jeho levitování u strmé stěny skály nahání čirou hrůzu. Snad to srílanští stavitelé dobře spočítali a schodiště odolá i dnešnímu náporu turistů. 

Poslední kroky vzhůru nás dovedou až na místo, které v minulosti patřilo králi Kassapovi a kde nechal postavit svůj opevněný palác. Chvíli lapáme po dechu, pozorujeme ruiny ve své době jistě honosných stavení, které nás v současnosti asi už nedokážou uchvátit, ale co za námahu dozajista stojí, je překrásný výhled do okolní naprosto rovinaté bujnou vegetací porostlé krajiny. Při rozjímání uprostřed pozůstatků chrámů se nabízí otázka, co způsobilo, že se tady tak obrovský kus skály mohl najednou objevit. 

strana 1 / 3
Publikováno: 7. 7. 2017 10:30 Nahlásit obsah