Salzburg: Město, které proslavil Mozart

Salzburg: Město, které proslavil Mozart

Nedaleko hranic s Německem na řece Salzach najdete rakouské město Salzburg, které je po Vídni, Gratzu a Linzi čtvrtým největším městem Rakouska. Toto proslulé rodiště geniálního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta se mimo jiné může pyšnit tím, že je jeho historické centrum od roku 1996 zapsáno v Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO

Hradní komplex Hohensalzburg 

Jestliže se chystáte na návštěvu Salzburgu, rozhodně si naplánujte, že se podíváte do místní pevnosti Hohensalzburg. Tato pevnost vybudovaná koncem 11. století je totiž největším a také nejlépe zachovalým hradním komplexem ve střední Evropě.  Hohensalzburg v minulosti sloužil jak k obraně, tak i k dočasnému ubytování knížecích arcibiskupů. Kromě toho zde byla i kasárna a věznice.

V současné době je tento majestátný hradní komplex pro veřejnost přístupný po celý rok. Každoročně se zde navíc pořádá Mezinárodní letní akademie, které se účastní umělci z celého světa.

Renesanční zámek Hellbrun: Skvost italské architektury

V Salzburgu najdete nejen hradní komplex, ale také zámek. Ten salcburský nese jméno Hellbrun a je mimo jiné proslulý rozlehlým parkem s mnoha fontánami. Tento zámek byl vystavěn počátkem 17. století v renesančním stylu, jeho architektem byl slavný italský stavitel Santino Solari. Především díky jeho talentu tak zámek Hellbrun i v dnešní době patří k nejkrásnějším renesančním stavbám na severní straně Alp.

Zdroj: www.mohrenwirt.at

 

Mozartův rodný dům

Kroky mnoha turistů, kteří zavítají do rakouského Salzburgu, často nejprve zamíří do Mozartova rodného domu, který najdete na Getreidegasse číslo 9. V tomto domě se Wolfgang Amadeus Mozart narodil 27. ledna 1756, jeho rodina zde žila až do roku 1773.

 V roce 1880 bylo v Mozartově rodném domě otevřeno muzeum, které funguje až do dnešní doby. V muzeu jsou vystaveny Mozartovy hudební nástroje – jako třeba jeho dětské housle nebo kladívkový klavír – velmi zajímavý je i nedokončený obraz „Mozart u klavíru“, který v roce 1789 namaloval Mozartův švagr Josef Lange. Muzejní exponáty dále tvoří například typický salcburský nábytek a předměty denní potřeby z Mozartovy doby.

 

Chrám, který několikrát vstal z popela

Nejznámější sakrální stavbou Salzburgu je Salcburský chrám, který byl vystavěn již v 9. století. Chrám byl však mnohokrát zničen ohněm, ale vždy byl znovu obnoven. Vždy byl o něco větší, mocnější, honosnější a mohutnější, podobně jako moc a bohatství salcburských knížecích arcibiskupů. 

Autor:
Publikováno: 21. 4. 2017 11:37 Nahlásit obsah