Sagrada Família: 15 nejzajímavějších faktů

Sagrada Família: 15 nejzajímavějších faktů Zdroj: shutterstock.com

Sagrada Familia je ikonickou stavbou Barcelony a také jedním z nejznámějších architektonických děl významného umělce Antonia Gaudího. Zajímavostí je například to, že po více než sto letech její výstavba stále není dokončena. Neuvěřitelných faktů pojících se k Sagrada Familia je však mnohem víc.

1. Je ve výstavbě déle než století 

Konstrukce Sagrada Família začala v roce 1882. Ačkoliv její architekt Gaudí zasvětil poslední roky svého života tomuto projektu, bylo jasné, že výstavba nebude dokončena včas. Když Gaudí v roce 1926 zemřel, byla dokončena pouhá čtvrtina stavby. Nyní by měla být Sagrada Família ve finální fázi konstrukce s předpokládaným dokončením v roce 2026.

2. Její výstavba trvá dokonce déle, než stavba pyramid

150 let je dlouhá doba na to něco postavit. Ještě zajímavější je však porovnat dobu konstruování Sagrada Família s dalšími velkými výstavbami. Až bude chrám dokončen, jeho stavba bude trvat déle než stavba egyptských pyramid a jen o 50 let méně než stavba Velké čínské zdi.

3. Bývala tu škola

Na začátku výstavby nechal Gaudí postavit hned vedle školu. Do školy chodily děti, jejichž tátové se zatím podíleli na výstavbě baziliky. Nyní budova slouží jako výstavní prostor.

4. Bez počítačů bychom si počkali ještě déle 

Když konstrukce v 19. století začala, nebyly tu žádné počítače a grafické programy, stavitelé se museli spolehnout pouze na skici na papíře. Avšak později s vynálezem počítače se výstavba velmi zrychlila. 

Zdroj: shutterstock.com

5. Sagrada Família patří mezi světová dědictví UNESCO

Ačkoliv měla ještě daleko ke svému dokončení, byla Sagrada Família zařazena mezi světová dědictví UNESCO v roce 1984. Důvodem je zejména jedinečná architektura a schopnost Antoni Gaudího vytvořit umělecký a inovativní projekt. Kromě Sagrada Família se do této kategorie řadí dalších 6 Gaudího děl. 

6. Sagrada Família už  není katedrála

Zpočátku měla být Sagrada Família obyčejným kostelem římskokatolické církve. Později pokračovala výstavba ve stylu katedrály. V roce 2010 papež Benedikt XVI. prohlásil katedrálu bazilikou. 

7. Každá z 18 věží je něčím významná

Dokončená bazilika by měla mít 18 věží. Dvanáct věží představuje apoštoly, čtyři věže evangelisty, jedna Pannu Marii a poslední nejvyšší uprostřed Ježíše Krista. Momentálně je však postaveno pouze osm z nich. 

8. Gaudí je tu pohřben

Architekt Antoni Gaudí byl v Sagrada Família pohřben poté, co zemřel několik dní po nehodě s tramvají. Návštěvníci Sagrada Família si tak mohou prohlédnout jeho hrob, který se nachází uvnitř budovy v podzemní úrovni.  Zdroj: shutterstock.com

9. Lidé se pokusili stavbu zničit

V roce 1936, v období španělské občanské války, se skupina anarchistů vloupala dovnitř a založila zde požár. Značná část konstrukce byla zničena, přesto se dost zachovalo. Ze zjevných důvodů však výstavba v tomto období pokračovala velmi pomalu. 

10. Kontroverzní fasáda

Gaudího vize byla, že bude mít Sagrada Família celkem tři fasády: Narození, Umučení a Zmrtvýchvstání. Sám však stihnul zrealizovat pouze první z nich. Když byla architektem Josepem Mariem Subirachsem postavena fasáda představující Kristovo utrpení, mnoho lidí argumentovalo, že je příliš abstraktní a neztotožňuje se s Gaudího stylem a vizí jako architekta a umělce. 

11. Design byl inspirován přírodou

Většina náboženských staveb má rovné konstrukce, to však není případ Sagrada Família, neboť Gaudí byl přesvědčen, že by stavby měly připomínat přírodu. Příroda ho inspirovala hlavně u návrhu přirozených oblouků v interiéru budovy. 

12. Pozoruhodná výška

Po dokončení výstavby bude bazilika nejvyšší náboženskou stavbou v celé Evropě. Věž uprostřed má být 170 metrů vysoká. Není náhodou, že bude přesně o metr menší, než nejvyšší bod Barcelony, hora Montjuïc. 

Zdroj: shutterstock.com

13. Uvnitř jsou výtahy

Aby se návštěvníci pohodlně dostali do věží s krásným výhledem na město, jsou uvnitř chrámu výtahy. A to i přesto, že jsou věže velmi úzké.

14. Složitý symbolismus

V Gaudího práci je mnoho symbolů. Kromě náboženských jsou tu dva další, kterých byste si měli všimnout. První jsou vnitřní pilíře, které připomínají stromy. Když se na ně podíváte, máte pocit, že se jejich tvar lehce mění, jako by se jednalo o stromy opravdové. Dalším jsou želvy držící tyto pilíře, které představují zároveň zemi i moře.

15. Stavba se financuje z darů

Nad návštěvou Sagrada Família příliš neváhejte. Stavbu navštíví ročně tři miliony turistů, kteří tak zároveň podporují další výstavbu projektu, který ročně stojí 23 milionů eur. Přispějete-li vstupným nebo darem, můžete si říct, že máte podíl na stavbě tohoto monumentálního díla!

Publikováno: 13. 9. 2018 11:07 Nahlásit obsah