Retz: Vinařské městečko s rozsáhlým sklepním labyrintem

Retz: Vinařské městečko s rozsáhlým sklepním labyrintem

V blízkosti českých hranic zhruba 12 kilometrů od Znojma, v kraji proslaveném vinohradnictvím najdete staré dolnorakouské město Retz. Toto vinařské městečko, ležící v severozápadní části regionu Weinviertel, nabízí turistům spoustu zajímavostí. Ať už se jedná o rozsáhlý sklepní labyrint nebo větrný mlýn, který je jednou z městských dominant.

Jedno z nejmalebnějších náměstí v Rakousku

Historické centrum Retzu je doslova pastvou pro oči. Zraky turistů se často nejprve upírají na známou Znojemskou bránu neboli Znaimertor pocházející z přelomu 13. a 14. století. V Retzu také najdete jedno z nejhezčích náměstí v Rakousku – Hauptplatz, které se může pyšnit stavbami z období baroka a biedermeieru. Jedna z budov zvaná Verderberhaus je vystavena dokonce ve stylu benátské renesance.

Hlavní dominantou náměstí Hauptplatz je bezesporu radnice, pro niž je typická 57 metrů vysoká věž. Pokud zvládnete vyšlápnout všech 128 schodů, můžete z ní obdivovat Retz i z ptačí perspektivy.

Sklepní labyrint pod centrem města

Přímo pod centrem města najdete rozsáhlý labyrint vinných sklípků, který měří neuvěřitelných 20 kilometrů. Je tedy delší než samotná síť pozemních komunikací v Retzu. Jeden ze sklepů zvaný Erlebniskeller je dokonce největším vinným sklepem ve střední Evropě.

Tento spletitý sklepní labyrint je zčásti zpřístupněn i veřejnosti. Zvlášť milovníci vína si zde přijdou na své. Můžete si zaplatit jeden kilometr dlouhou prohlídku, během které se také dozvíte něco málo o místním vinařství, ale i o vinařství obecně. Průvodce vám dále vysvětlí, že Retz je s vínem nerozlučně spojen a že právě víno stojí za jeho bohatstvím. Co vás jistě potěší, celá prohlídka trvající devadesát minut, bývá zakončena ochutnávkou vína z některé z městských vinoték.

Tradiční vinařské slavnosti

Jelikož je Retz pevně spojen s vínem, proto se mu nevyhýbají ani tradiční vinařské oslavy. Mezi nejznámější akce patří tradiční vinobraní – RetzerWeinlesefest –, během kterého můžete degustovat nejrůznější vzorky vína z širokého okolí a ochutnat místní speciality. V tomto vinařské centru se také každoročně koná Retzský vinařský týden. Jde konkrétně o regionální vinařskou přehlídku.

Jediný provozuschopný mlýn v Rakousku

V Kalvárii nad Retzem najdete větrný mlýn z konce 18. století. Je to více méně rarita, protože se jedná o jediný provozuschopný mlýn v Rakousku. Tato památka je samozřejmě přístupná turistům. Průvodce vám během prohlídky mlýnu popíše jeho historii a k tomu přidá i několik zajímavostí.

Autor:
Publikováno: 11. 4. 2017 15:38 Nahlásit obsah