Procestujte s námi Kubu

Procestujte s námi Kubu Zdroj: Vlastní

Uvažujete o dovolené na Kubě, ale stále váháte? Možná vám právě tento článek pomůže ve vašem rozhodování a zodpoví vám otázky, o kterých přemýšlí asi většina z nás před návštěvou této destinace.

Samozřejmě záleží, jaký typ dovolené upřednostňujete. Někdo jede na dovolenou vyloženě za odpočinkem a tedy krásné pláže a pěkné hotelové resorty jsou pro něho rozhodující, někdo preferuje aktivní formu dovolené a volí spíše dobrodružnější způsob. Kuba nabízí obě varianty, a proto je lákadlem pro značné množství turistů, které rok od roku stoupá. 

V tomto článku se zaměříme především na druhou zmíněnou variantu a společně navštívíme severozápad Kuby a její nejznámější turistická místa, která určitě stojí za pozornost. Podíváme se také na místní zvyky a tradice, které by vás, jako případného návštěvníka, měli zajímat a na závěr si řekneme několik rad a doporučení, která na Kubě opravdu oceníte.

Zdroj: Vlastní

Místa

Havana

Když se řekne Havana, asi většině z nás se vybaví barevné, životem pulzující město, plné usměvavých Kubánců pokuřujících doutníky ve stínu jejich domů. A je tomu skutečně tak. Veselá hudba se line napříč barevnými ulicemi, taxikáři kolem vás troubí a lákají na projížďku svými nablýskanými veterány, které jsou mnohdy starší než oni sami, a z otevřených barů a kaváren na každém rohu vás oslovují číšníci s nabídkou těch nejlepších míchaných drinků. Ne nadarmo je Havana považována za jedno z nejkrásnějších koloniálních měst latinské Ameriky. Je třeba ovšem také zmínit druhou tvář Havany a to jsou špinavé ulice, přelidněné domy, které jsou na spadnutí, naprosto nedostatečně zabezpečená správa odpadů a to vše v důsledku půlstoletého trvání kubánského komunistického režimu. I to ovšem ke Kubě potažmo k Havaně patří, neměli byste to tedy při její návštěvě opomíjet.

Zdroj: Vlastní Pojďme se nyní podívat na pár zajímavých míst, která určitě stojí za návštěvu. Jak už jsme nakousli výše, jedním z vašich velkých zážitků bude projížďka tím pravým americkým „bourákem“. Většina těchto aut pochází ze 40. až 60. let, můžete se tak svést například lincolny, buiky nebo fordy, jimž se na ostrově říká "máquinas". Ačkoliv jsou Kubánci na svá auta patřičně hrdí, jejich údržba není vůbec jednoduchá. Díky uvalenému americkému embargu z roku 1962, které platí dodnes, je sehnání náhradních dílů téměř nemožné. Jejich majitelé se tak snaží udržovat své veterány v chodu za každou cenu a využívají například díly z aut, jež na Kubu až do 90. let posílal Sovětský svaz. Můžete tak vidět i lady, moskviče a volhy.

Dejte si ale pozor na to, v jaké části Havany se necháte svést. Mezi nejznámější místo sdružujících se taxíkářů, kteří vás ochotně svezou, je ulice EL Malecón, což je osmikilometrová promenáda s šestiproudou silnicí lemující pobřeží moře z jedné strany a historické budovy ze strany druhé. Zhruba za desetiminutovou projížďku zde zaplatíte kolem 10 CUC, v jiných částech Havany bude částka mnohonásobně nižší. Doporučujeme si tedy promenádu projít pešky a to nejlépe při západu slunce, kdy zde můžete narazit na desítky rybářů a posedávající skupinky mladých lidí.

Zdroj: Vlastní Z EL Malecón se můžete vydat do části Staré Havany, která je díky své unikátnosti zapsána v UNESCO. Náměstí dnes zaplňují opravené koloniální paláce a majestátní barokní kostely, které vyzařují atmosféru dávných dob. Za návštěvu určitě stojí náměstí Plaza de la Catedral, což je jedno z pěti hlavních náměstí Staré Havany. Můžete zde navštívit některou z kaváren, kde ovšem očekávejte vyšší ceny, nebo si jen tak sednout do podloubí jednotlivých budov a nasávat atmosféru. Co dozajista nevynechejte, je hlavní dominanta náměstí, katedrála La Catedral de la Virgen María de la Concepción Inmaculado. Dříve zde bývaly uloženy ostatky Kryštofa Kolumba. Ty jsou nyní uloženy v Seville a katedrála tak slouží jako sídlo římskokatolické arcidiecéze San Cristobal de la Habana.

Nedaleko zmíněného náměstí je vyhlášená restaurace La Bodeguita del Medio, které má pobočku v dalších větších městech po celém světě a dokonce i v Praze. Tato restaurace či bar je znám hlavně díky opakovaným návštěvám amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye, který Bodeguitu považoval za svůj oblíbený podnik. Je tedy jasné, že bar láká denně stovky turistů a na své mochito si budete muset chvíli počkat. Ale i v tom spočívá to kouzlo Havany, kdy za poslechu kubánských rytmů stojíte před barem a pozorujete čirý ruch. Pokud se těšíte na pravé kubánské jídlo, tak zde určitě nemůžete šlápnout vedle. V nabídce mají několik variant úpravy masa od marinování, dušení a grilování, přičemž se jedná především o kuřecí, vepřové a hovězí. Jako typickou přílohu většinou dostanete rýži, černé fazole a smažené banány. Dalším znakem kubánského jídla je velikost porcí, takže za 12 CUC se opravdu bohatě a chutně najíte.

Další z míst staré Havany, které stojí za zmínku, je náměstí Plaza Vieja. Náměstí je lemované zrekonstruovanými, koloniálními budovami a během dne zde můžete zahlédnout různé umělce od hudebníků, přes malíře a různé artisty. Můžete zde pro změnu ochutnat pivo z místního pivovaru, které je opravdu výborné. Jediné, co by se tomuto náměstí dalo vytknout, jsou někdy hodně obtěžující „jineteros“. Takto jsou nazývání místní obyvatelé, kteří se z vás snaží jakýmkoliv způsobem dostat peníze. V Havaně se s nimi můžete setkat i na jiných místech, ale na těch turisticky známých je jich opravdu hodně. 

Pokud vás zajímá architektura, určitě nevynechejte návštěvu budovy El Capitolio, která bývala do roku 1959 sídlem kubánské vlády. Stavebně se podobá Kapitolu ve Washingtonu. Nyní zde sídlí Akademie věd a pro veřejnost je za poplatek zveřejněno jedno patro. Uvnitř hlavního sálu stojí socha La estatua de la República (socha republiky v podobě ženy), která je se svou výškou 15 metrů třetí nejvyšší sochou umístěnou v budově na světě.

Zdroj: Vlastní V poslední řadě zmíníme rozlehlé náměstí Revolution Square, které je dějištěm mnoha obrovských shromáždění a přehlídek. Nyní zde najdete Národní knihovnu, řadu důležitých vládních budov a dominantní památník José Martího.

Zdroj: Vlastní V Havaně najdete nespočet dalších zajímavých míst, ať už jde o historické budovy, náměstí, bary, restaurace, muzea apod. Ať už se tedy vydáte kamkoliv, nechte se unášet příjemnými vibracemi tohoto města, zpomalte tempo a nasajte tu správnou karibskou atmosféru, protože právě tyto příjemné chvíle ve vás Kuba vyvolá pokaždé, když si na ni vzpomene.

O dalších zajimavých místech, které rozhodně stojí za návštěvu, se dozvíte již brzy v pokračování tohoto článku.

Publikováno: 24. 5. 2018 08:37 Nahlásit obsah