Portugalsko: Až na samotný konec světa

Portugalsko: Až na samotný konec světa Zdroj: VH

Zatímco Asie má svůj konec světa na Srí Lance, Evropané ten svůj našli na nejzápadněji položeném místě Portugalska, Cabo da Roca. Drsné skalnaté pobřeží a rozbouřený oceán nedaleko Lisabonu mě jen utvrzuje v tom, jaký nelehký úkol před sebou tehdejší mořeplavci měli.

Hned druhý den pobytu v hlavním městě malebné země, jež z jedné strany ohraničuje mocný oceán a z druhé dobyvačný španělský soused, který si ji v historii nárokoval, se vydáváme objevit malebná předměstí Lisabonu. Pronajmutým autem se proplétáme ulicemi hlavní města a za necelou půlhodinu staneme na pobřeží bičovaném silnými větry a vysokými vlnami. 

Zdroj: VH

Cascais je prominentní lisabonskou čtvrtí plnou honosných sídel boháčů s promenádou lemující rozervané pobřeží, kde se snoubí urbanismus městské části se surovostí pobřeží formovaného skalami s ostrými hranami. Působením eroze se v některých místech vytvořily bizarní sklaní útvary, jako je například kamenný most, který se v jednom místě klene nad oceánem. 

Zdroj: VH

Jen tak si sednu na jeden z oblejších kamenů a pozoruji dění kolem sebe. Pode mnou zní hřmot vln tříštících se o špičatá skaliska, opodál místní rybář prahne po úlovku, skupinka dívek se snaží získat fotku s dech beroucí scenérií v pozadí. Na horizontu a daleko za ním nic. Jen neskutečně modrá rovná plocha Atlantského oceánu, o které si Evropané dlouho mysleli, že jí svět končí. 

Zdroj: VH

To ostatně potvrzují i slova básníka Luíse de Camões, který nejzápadněji položený mys Evropy, Cabo da Roca, nazval místem “kde země končí a moře začíná”. Výrok naprosto vystihující pocity každého, kdo magické místo na vrcholku strmého útesu vysokého 60 metrů navštíví, se místní rozhodli vytesat společně se souřadnicemi mysu do kamenného obelisku. 

Zdroj: VH

O místě, které bylo v historii označeno jako konec světa, nepochuybujeme ani dnes. Úzká křivolaká silnice vlnící se kopcovitým terénem pohoří Serra de Sintra, jehož nejvyšší vrchol dosahuje výšky 529 metrů nad mořem, je toho důkazem. Nebýt početných autobusů, které v okolí Lisabonu denně vyplivnou stovky zahraničních návštěvníků, bychom legendě o konci světa snadno uvěřili. 

Zdroj: VH

Publikováno: 28. 11. 2017 10:03 Nahlásit obsah