Pavel Adventurer: Kdybych nevěděl, že je Štědrý den, tak bych si toho ani nevšiml

Pavel Adventurer: Kdybych nevěděl, že je Štědrý den, tak bych si toho ani nevšiml Zdroj: Pavel Adventurer

Podařilo se nám ulovit známého cestovatele, dobrodruha a sociálního experimentátora Pavla Klegu a udělat s ním rozhovor. Kupodivu jsme ho zastihli doma v České republice. Vy si tak můžete přečíst, jak Vánoce prožívá ten, jehož smyslem života se stalo cestování.

Pavle, kde se momentálně nacházíš a kde budeš trávit Vánoce?

Momentálně jsem doma v Hlučíně a tady strávím i letošní Vánoce. 

Dokážeš vyjmenovat všechna místa, kdy jsi v životě strávil Štědrý den?

I když jsem během studií často pobýval v zahraničí, tak jsem do mých 28 let trávil Vánoce vždy v Česku s rodinou. Když jsem vyrazil na cestu světem, tak jsem v době prvních vánoc byl v Abcházii, což je autonomní republika v Gruzii. Místní lidé jsou pravoslavní křesťané a tak 24. prosinec je tam běžným dnem. Na cestách jsem většinou neřešil, jaký je den a kdybych nevěděl, že je Štědrý den, tak bych si toho ani nevšiml. Akorát jsem tehdy fanouškům na Facebooku popřál hezké Vánoce, ale nic zvláštního jsem necítil. Pak jsem od silvestrovského večera strávil týden u gruzínské rodiny, se kterou jsem oslavil Vánoce. Byla zabijačka a hodně se jedlo a pilo. 

V době druhých Vánoc jsem byl na Bali, kde jsem s křesťanskou rodinou na Štědrý den navštívil večerní bohoslužbu a zbytek večera strávil na večírku s komunitou český surfařů. 

Během třetích Vánoc jsem byl v Etiopii, kdy jsem opět nic zvláštního nepociťoval. Jakékoliv svátky jsem slavil, když byly tam, kde jsem byl a s těmi lidmi, se kterými jsem byl. Jinými slovy, vcítil jsem se spíš do toho, kde jsem byl, než že bych myslel na českou společnost, která byla na míle daleko. Díky tomu jsem slavil například svánský Nový rok, iránský Nový rok, muslimský Ramadán, či židovský Nový rok nebo sobotní Šabát. S Etiopany jsem oslavil Vánoce podobně jako v Gruzii - 7. ledna.  Etiopské pravoslavné Vánoce ve městě Bahir Dar Zdroj: Pavel Adventurer

Kde se ti nejvíc líbily zvyky a kde nejméně?

Nedokáži moc vyjadřovat superlativa či porovnávat. Na cestách mě hodně zajímaly jakékoliv tradice a zvyky. Všechny jsem si užil, protože jsem byl s fajn lidmi. Nebylo jednoduché vidět gruzinskou zabijačku vepříka, ramadánové zařezání ovce v arabských zemích, či porážku krávy v Etiopii. U nás se to tak běžně v domácnostech nevidí, a tak to nebylo jednoduché. S přibývajícím časem jsem viděl spoustu porážek zvířat a jaksi si na to zvyknul. 

Co nejšílenějšího jsi na Štědrý večer jedl?

Na etiopský štědrý den 7. ledna jsem jedl hovězí syrové kostičky, které si Etiopané obalí do etiopského čili zvaného Berbere a pak vše zapijí pálenkou. 

Máš nějakou vtipnou historku z Vánoc spojenou s cestováním?

Na Bali jsem chodil bez bot, a tak jsem bez nich šel i na Štědrý den na večerní mši do kostela. Ochranka mě však nechtěla pustit, protože v té době, jako ostatně pořád, byli lidé vystrašení z hrozby teroristických útoků. Nevěděl jsem přesně jméno souseda, kterého jsem znal krátce a který mě na mši pozval. Byl již uvnitř. Později pak náhodou vyšel, potvrdil ochrance, že mě zná, čímž vytvořil důvěru, a já byl nakonec do kostela vpuštěn.  Bohoslužba v kostele na Štědrný den v Čangu na Bali Zdroj: Pavel Adventurer

Předvedl jsi ve světě některé z českých zvyků? Jak na ně lidé reagovali?

Nevyrazil jsem s úmyslem propagovat českou kulturu, ale naopak spíš poznávat tu jinou. Většinu čas jsem strávil s "domorodými" rodinami a ty raději ukazovaly své tradice, než by se zajímaly o naše. Občas někdo svolil, abych připravil nějaké české jídlo, ale většina lidí je zvyklá jíst to, co jedla od mala. Naše jídlo jim přišlo tak exotické jako nám jejich, proto to většinou jen ze slušnosti ochutnali. Nicméně bylo moc fajn, když jsem jedné svánské rodině udělal palačinky se skořicí a cukrem. Byť palačinky nejsou typicky česká specialita, tak je jedli poprvé v životě. 

Co pro tebe znamenají Vánoce a jak je vnitřně prožíváš?

Já jsem vyrostl v ateistické rodině, takže jsem Vánoce vždy vnímal spíše jako rodinnou sešlost než jako náboženský svátek. Asi před 10 lety jsem začal chodit na půlnoční štědrovečerní mši, protože jsem se v kostele vždy sešel s kamarády, kteří žijí dlouhodobě v zahraničí a vraceli se jen na svátky. 

Kdyby se mohl stát o Vánocích zázrak, co by sis přál?

Přál bych si, aby všichni lidé cítili ve své duši mír a nikdo svátky netrávil sám. 

Galerie Pavel Adventurer - Vánoce na cestách Pavel Adventurer - Vánoce na cestách Prohlížet galerii

Publikováno: 23. 12. 2017 12:32 Nahlásit obsah