Nejkrásnější paláce Evropy

Nejkrásnější paláce Evropy Zdroj: www.shutterstock.com

Za dávných časů zářila Evropa luxusem, jako žádné jiné místo na světě. Nejvíce je to patrné na mnoha okázalých palácích. Od Portugalska po Litvu, nejvybranější paláce Evropy jsou definicí luxusu. Objevte s námi nejkrásnější architektonické monumenty.

Paláce původně sloužily jako velká sídla zejména šlechty, nebo hlavy státu, případně jiných vysokých představitelů. Ve středověku se jimi často pyšnila i církev.

Slovo palác pochází z názvu jednoho z římských pahorků Palatium, kde sídlili bohatí patricijové. V mnoha částech Evropy se termín používá také pro velké vily aristokratů. Mnoho historických paláců nyní slouží k jiným účelům, například jako sídlo parlamentu, muzeum či jako hotel nebo kancelářské budovy. 

Nejstarší známé paláce byly královské rezidence egyptských faraonů v Thébách, jejichž hradby obklopovaly bludiště budov a nádvoří. Další prastaré okázalé budovy zahrnují Asyrské paláce v Nimrudu a Ninive, mínojské paláce ve městě Knóssos a perské paláce v Persepoli. Paláce se specifickou architekturou odpovídající své kultuře nalezneme ve východní Asii, císařské v Koreji, Thajsku, Vietnamu či Japonsku. Rozsáhlé, ne zcela běžné dřevěné stavby jsou ke sptření na Filipínách. Komplex v čínském Zakázaném městě se skládá z mnoha nízkých budov obklopených rozsáhlými, zdmi obehnanými zahradami.

Klasické evropské paláce naopak obvykle tvoří jedna výrazná hlavní budova, která je jako dominanta zasazená do odpovídajícího prostředí. Podívejte se na ty nejkrásnější z nich.

Galerie Evropské paláce Evropské paláce Prohlížet galerii

Publikováno: 13. 8. 2018 14:06 Nahlásit obsah