Nejkrásnější kavárnu na světě najdete v Budapešti: New York Café vás ohromí renesančním stylem

Nejkrásnější kavárnu na světě najdete v Budapešti: New York Café vás ohromí renesančním stylem Zdroj: Shutterstock.com

Chtěli byste navštívit nejkrásnější kavárnu světa? V tom případě zamiřte do samého centra maďarské Budapešti, ve kterém najdete stylovou kavárnu New York Café. V této kavárně, která je díky nádhernému interiéru považována za nejkrásnější na světě, si můžete dát kávu už 125 let.

V Budapešti najdete kolem pěti set kaváren

Stejně jako rakouskou Vídeň můžeme maďarskou Budapešť označit za město kaváren. V současné době byste jich v této maďarské metropoli napočítali více než pět set. A jednou z nich je právě i New York Café.

Historie kaváren v Budapešti však není příliš dlouhá. Traduje se, že káva se v Maďarsku objevila až v 16. století v důsledku tureckých nájezdů. Po vzniku Rakouska-Uherska v roce 1867 se následně módní kavárenská kultura přenesla z Vídně také do Budapešti, kde začala velmi rychle vzkvétat.

Příběh New York Café se datuje od roku 1894

A právě v roce 1894 začíná příběh New York Café, kterou společnost New York Life Insurance Company začala provozovat v jedné z renesančních budov v samém srdci Budapešti. Už na sklonku 19. století se majitelé snažili vytvořit nejkrásnější kavárnu na světě a chtěli toho dosáhnout i jejím neobvyklým umístěním.

Když vstoupíte do New York Café, připadáte si totiž, jako kdybyste vstoupili do maďarské Sixtinské kaple. Budova, v níž se kavárna nachází a kterou najdete v srdci Budapešti na ulici Erzsébet körut, je totiž postavena v italském renesančním stylu. Její interiér vyniká velkolepými freskami i nádhernými lustry, které visí z vysokých stropů.

New York Café stálo u zrodu moderní maďarské literatury

Budapešťská kavárna New York Café však nikdy nebyla místem vyloženě pro bohaté. Zvlášť na jejím počátku byste ji mohli označit za podnik, ve kterém se setkávali chudí umělci, a to zejména spisovatelé a básníci.  Spousta Maďarů tak na New York Café nepohlíží pouze jako na nádhernou kavárnu, ale také na místo, které stálo u zrodu moderní maďarské literatury.

Světové války a komunismus měly na kavárnu neblahý vliv

Události první a druhé světové války měly na kavárnu New York Café přímo devastující dopad. Během komunismu byla dokonce zavřena. Později v jejích prostorách fungovala restaurace, a dokonce i obchod se sportovními potřebami. V roce 2001 získala renesanční budova s kavárnou nové majitele, po pětileté rekonstrukci se v roce 2006 New York Café dočkala velkolepého znovuotevření.

V současnosti je New York Café turistickou atrakcí

Když v současnosti vejdete do kavárny New York Café, připadáte si jako na sklonku 19. století. Interiér kavárny je totiž stejný jako v dobách její největší slávy. Jen nečekejte, že se znovu potkáte s největšími maďarskými spisovateli a básníky.

I když si můžete dát v New York Café také nyní kávu, příliš maďarských kavárenských povalečů zde nepotkáte. Kavárna totiž funguje spíš jako turistická atrakce, která denně obslouží kolem dvou tisíců hostů.

Publikováno: 13. 1. 2020 10:13 Nahlásit obsah