Na orloj nemusíte jenom do Prahy: Kromě Olomouce jej najdete i ve Staré Bystrici na Slovensku

Na orloj nemusíte jenom do Prahy: Kromě Olomouce jej najdete i ve Staré Bystrici na Slovensku Zdroj: Starabystrica.sk

Jednou z nejobdivovanějších památek Prahy je středověký orloj, který se nachází na věži Staroměstské radnice. Tyto astronomické hodiny jsou k vidění i v centru Olomouce, kde byly přebudovány do stylu socialistického realismu. Nejmladšího sourozence těchto orlojů najdete ve slovenské Staré Bystrici, kam si určitě udělejte cestu.

Unikátní dřevěný orloj, který symbolizuje slovenskou historii

Pokud se chystáte k našim východním sousedům, určitě se zastavte ve Staré Bystrici, která se nachází v kysuckém regionu na západě Slovenska. Na Náměstí sv. Michala Archanjela zde totiž najdete unikátní dřevěný orloj, který v roce 2009 vytvořil slovenských sochař Viliam Loviška.

Zdroj: Starabystrica.sk Starobystrický orloj, který můžete konkrétně obdivovat na průčelí místního Domu kultury, je jediným svého druhu na Slovensku a navíc patří k nejmladším na světě. Tato turisticky atraktivní památka má symbolizovat slovenskou historii. Každou hodinu přes dřevěný orloj prochází sedm apoštolů, kteří v minulosti působili na Slovensku. Uvidíte například svatého Cyrila a Metoděje, svatého Vojtěcha nebo svatého Gorazda.

Slovenský orloj má celkem dva zvony – Svatého Juraje a Riečnickou Madonu. První z nich odbíjí čas, druhý doprovází světce při jejich promenádě.

Součástí starobystrického orloje jsou i velké osobnosti Slovenska

Výklenky orloje dále zdobí celkem šest bronzových plastik. Jde konkrétně o knížete Pribinu, krále Svatopluka, Antona Bernoláka, Ludovíta Štúra, Milana Rastislava Štafánika a Adreje Hlinku. Na jeho průčelí se každou hodinu ukazuje sem apoštolů. Celkový tvar orloje má přitom představovat Pannu Marii sedmibolestnou, která je patronkou Slovenska.

Zdroj: Starabystrica.sk Nejpřesnější orloj na světě, který je řízený počítačem

Srdcem starobystrického orloje je astrolab, tedy ciferník s astronomickými údaji. Tento složitý astronomický a hodinářský mechanismus dodala konkrétně firma, která se stará o provoz pražského orloje. Aby tento astrolab fungoval opravdu dokonale, vznikal v pražské dílně celé tři roky. Podle výrobců jde přitom o nejpřesnější orloj na světě – je totiž řízený počítačem.

Astronomické údaje, který jediný orloj na Slovensku ukazuje, jsou speciálně navrhnuté přímo pro zeměpisnou polohu Staré Bystrice, nejde tedy o žádnou kopii jakéhokoliv orloje na svět. Co vše starobystrický orloj ukazuje? Astronomické poledne, které je nastavené na čas místního poledníku. Informuje také o postavení slunce a měsíce na obloze či o konkrétní fázi měsíce. Jeho součástí jsou rovněž planetární hodiny.

Publikováno: 19. 3. 2020 15:42 Nahlásit obsah