Krásy údolí Viňales a jiná zajímavá místa Kuby

Krásy údolí Viňales a jiná zajímavá místa Kuby Zdroj: Vlastní

Přinášíme vám další zážitky z Kuby. Tentokrát společně navštívíme jedno z nejmalebnějších míst - údolí Viňales, koloniální město Trinidad a nejznámější přímořské letovisko Varadero.

Valle de Viñales 

Z rušného města do oázy klidu. Přesně tak by se jednoduše dalo popsat  jedno z nejmalebnějších míst Kuby, které je od roku 1999 zapsané na seznamu UNESCO. Nachází se v pohoří Sierra de los Organos a bylo vyhlášeno za kubánský národní park. Takže pokud jste milovníkem přírody, stejně jako my, batoh na ramena a vyrazte. Cesta z Havany do Viñales je dlouhá 180 km a pokud si vezmete taxi collectivo, za cca 2,5 hodiny jste na místě. Cena by vás měla stát podobně jako autobus, což je 20 CUC na osobu (bližší informace o možnostech dopravy najdete v další části článku).

O ubytování zde opravdu není nouze, což po příjezdu hned poznáte. V samotném městečku Viňales, podle kterého se údolí jmenuje, žije většina obyvatel údolí, kteří zde nabízejí ubytování v soukromí, tzv. „casas particulares“. Poznáte to to tak, že všechny tyto domy jsou označeny specifickou modrou značkou. Pak už jen stačí zaklepat a zeptat se, zda mají volno. Pokud nebude volno v prvním domě, věřte, že vám místní rádi pomůžou a ubytování vám domluví jinde. Cena se pohybuje od 20 do 30 CUC za pokoj ve většině případů o dvou lůžkách.

Zdroj: vlastní A co tohle kouzelné místo může nabídnout? Jelikož je to místo bohaté na vegetaci, dodnes se zde pěstuje velmi kvalitní tabák, káva a v menším měřítku i rýže. Můžete se tak vydat na některou z plantáží, po které vás místní farmáři mile rádi provedou. Pro toto údolí jsou dále typické tzv. „mogoty“, což jsou homolovité vápencové útvary obrostlé hustou vegetací, které dosahují výšky až okolo 400 m a krasové jeskyně, přičemž nejrozsáhlejší z nich je Cueva del Indio.

Jelikož je údolí ale opravdu velké a bez mapy jste ztraceni, je zde řada cestovek, které vám nabídnou různě kombinované výlety. Můžete se tak vydat na již zmíněné tabákové plantáže, kávové plantáže, k jezeru či k jeskyním a to buď na koni či pešky. Zvažte vaše časové a fyzické možnosti, jelikož výlet zabere mnohdy až celý den. Připravte se také na to, že cena za tento výlet vás bude stát nemalé peníze a proto se nenechte zlákat na první nabídku a smlouvejte. Jestli se chcete vyhnout úplnému placení a vydat se na výlet po vlastní ose, je to samozřejmě také možné, ale v tom případě doporučujeme si předem stáhnout offline mapy, jelikož možnost připojení se na internet je zde velmi omezená.

Zdroj: vlastní Pro ty, co si chtějí domů dovést typický kubánský suvenýr, doporučujeme při návštěvě tabákové plantáže nákup doutníků právě zde, od místních farmářů. Nejen, že jsou tyto doutníky oproštěny od jakýchkoliv chemických přísad, které obsahují doutníky vyrobené v továrnách, ale i cena za jeden kus je zde mnohem příznivější. Velmi kvalitní doutník zde pořídíte kolem 4 CUC.

Zdroj: vlastní Ve Viñales také nebudete mít nouzi o další poznání kubánské kuchyně. Díky tomu, že se toto místo stalo turisticky vyhledávanou oblastní, zde vzniklo hned několik barů a restaurací, kde si můžete mimo jiné objednat i čerstvé ryby a samozřejmě míchané drinky.

Doporučujeme zde strávit alespoň dva dny a opravdu si místní klid a přírodu náležitě vychutnat.

Trinidad

Město Trinidad je jedno z nejstarších měst Kuby, které rovněž doporučujeme navštívit. Je to nejlépe dochované koloniální město a opět se řadí na seznam UNESCO. A právě díky tomu, že si zachovalo svůj koloniální ráz, dýchne zde na vás úplně jiná atmosféra, než v Havaně.

Centrum města je poměrně malé a sdružuje se na hlavním náměstí Plaza Major kde najdete množství koloniálních panských domů. V těchto starých budovách dnes sídlí také množství různých muzeí a galerií, které můžete navštívit. Toto náměstí ovšem ožívá zejména večer díky otevřeným barům a množství turistů, kteří se zde schází mimo jiné kvůli připojení na Internet.

Zdroj: pixabay.com Pokud chcete vyrazit někam na výlet, nedaleko města se nachází krásná pláž Playa Ancón s bílým pískem a také množství vodopádů, které najdete za branami města v údolí Valle de los Ingenios.

Opět se zde můžete ubytovat v Casas Partucilares a využít buď autobusovou dopravu, která zde jede přímo z Havany či taxi collectivo. Cesta z Havany ovšem zabere cca 4–5 hodin.

Zdroj: vlastní Varadero

Varadero je považováno za nejvyhlášenější a nejrozsáhlejší kubánské letovisko, které je nejvíce vyhledávané turisty. Na své si zde tedy přicházejí tací, kteří upřednostňují odpočinkovou dovolenou v těch nejlepších pětihvězdičkových hotelech. Díky jeho bělostným plážím, nepřebernému množství sportovního vyžití a již zmíněných luxusních letovisek, je tento poloostrov kubánská obdoba mexického Cancúnu či amerického Miami. 

I na tomto poloostrově ovšem žijí Kubánci jejich běžným životem, které potkáte zejména na třetině poloostrova. Čím blíže jste pak cípu poloostrova, tím více se dostáváte do turistické oblasti a na řadu přichází jeden hotel za druhým.  Pokud tedy chcete zažít opravdovou Kubu, doporučujeme si nechat návštěvu Varadera až na závěr a dopřát si zde zasloužený odpočinek.

Zdroj: vlastní Pokud jste ještě nečetli náš článek věnovaný převážně návštěvě Havany, naleznete ho zde.

Publikováno: 31. 5. 2018 09:38 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.