Konspirační teorie a světové záhady: Lochnesská příšera

Konspirační teorie a světové záhady: Lochnesská příšera

Když se řekne Skotsko, určitě se vám vybaví whiskey, rčení, že Skoti jsou lakomí nebo poněkud směšné, ale tradiční kilty. Vášnivým milovníkům světových záhad a konspiračních teorií by ale měla na mysl stoprocentně přijít Lochnesská příšera obývající jezero Loch Ness.

Lochnesská příšera nebo Nessie, jak se jí podomácku říká, má neuvěřitelné množství podporovatelů a stejný počet odpůrců. Má prý 9 až 20 m na délku, 3 metrový krk a rohovitý výrůstek na hlavě. Toto vzezření podle vědců připomíná plesiosaura. Příšera bývá také připodobňována k obrovské rybě, tuleňovi se silnými ploutvemi nebo dokonce k potopenému stromu. Stačí si vybrat, fantazii se meze nekladou.

První zmínka o tvorovi žijícím ve skotském jezeře pochází z 6. století. Následují výpovědi o útocích nestvůry od pastýřů a hlavně rybářů ze středověku až do novověku. Největší boom ale Nessie zažívá v moderní době díky vyspělým záznamovým zařízením. A také jistě díky šikovnému Photoshopu.

Už 80 let se pořádají výpravy, při kterých se lidé pomocí ponorek, sonarů a moderní technologie stále snaží příšeru vypátrat. Například roku 1960 zachytil Tim Dinsdale Nessie na kameru, pravost snímku byla prokázána, ale bohužel na ní není skoro nic vidět. Na jeho video se můžete podívat sami:

Novodobou legendu o Lochnesské příšeře ale nejvíce rozšířil roku 1934 uznávaný britský chirurg Robert Wilson, který s přítelkyní zahlédl něco ohromného na vodní hladině z jejich auta. Pár, který směřoval na návštěvu k příteli Chambersovi, úkaz vyfotil. Snímky okamžitě vyvolaly senzaci. Až roku 1994 se zjistilo, že to byl podvrh, který zinscenoval Chambers s přáteli. Koupili malou ponorku a nafukovací hračku s dlouhým krkem a podfuk století byl na světě. Chudák Wilson o tom neměl ani ponětí. I přesto se zarytí vyznavači záhad snaží Nessie objevit.

Na skotské webowé stránce můžete o této konspirační teorii najít vše – vědecké výzkumy, výpovědi svědků, velmi odlišné kresby z různých let, legendy a dokonce i online vysílání z jezera. Takže pokud nemáte co dělat a oplýváte spoustou volného času, můžete Nessie vypátrat na vlastní pěst.

O existenci Lochnesské příšery byly pořízeny tisíce více či méně věrohodných svědeckých výpovědí a obrazových materiálů, nikdy ale nebylo potvrzeno, že Nessie opravdu žije. Není ale trochu zvláštní, že spoustu svědků tvoří majitelé místních hotýlků a kaváren? Že by to byl dokonale vymyšlený, i když na přípravu poněkud složitější, marketingový tah? Co si o tom myslíte vy? 

Autor:
Publikováno: 19. 4. 2017 15:48 Nahlásit obsah