Jeskyně Naica v Mexiku, Antilopí kaňon v Coloradu nebo Pamukkale v Turecku: Neobyčejná místa na Zemi, která vypadají jako z jiné planety

Jeskyně Naica v Mexiku, Antilopí kaňon v Coloradu nebo Pamukkale v Turecku: Neobyčejná místa na Zemi, která vypadají jako z jiné planety Zdroj: Shutterstock.com

Nejen hory, nížiny, moře či oceány. Na planetě Zemi můžete spatřit několik výjimečných míst, které vás ohromí svou krásou a zároveň vám budou připadat jako z jiného světa. Vybrali jsme pro vás ty nejneobvyklejší z nich. Když je navštívíte, možná že budete mít pocit, že jste se dostali na jinou planetu.

Antilopí kaňon v americkém Coloradu: Nebezpečná krása

Zdroj: Shutterstock.com Antilopí kaňon, nebo chcete-li Antelope Canyon, patří pravděpodobně k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším štěrbinovým kaňonům světa. Takřka každý, kdo jej poprvé spatří, má pocit, že nejde o dílo přírody, ale spíš o práci šikovného grafika. Jenže omyl, jedná se o hříčku přírody, která se nachází v blízkosti města Page v americké Arizoně.

Antelope Canyon je krásný, ale zároveň i velmi nebezpečný. Můžete jej navštívit pouze v doprovodu zkušeného průvodce. Tento kaňon totiž leží poblíž jezera Powell. Když prší, mnohdy dochází k jeho zatopení. Nebezpečnost Antilopího kaňonu dokazuje fakt, že se zde v roce 1997 utopilo jedenáct turistů.

Pohoří Tianzi v Číně: Tyto hory jste mohli vidět ve filmu Avatar

Zdroj: Shutterstock.com Levitující hory z populárního snímku Avatar jsou opravdu skutečné. Jako předloha autorům tohoto hollywoodského trháku totiž sloužilo členité čínské pohoří Tianzi, které se rozkládá na ploše 67 kilometrů čtverečních a vyniká vysokými pilířovými vrcholky. Jeho nejvyšší pilíř měří 1262 metrů. Na vrcholky tohoto neobyčejného přírodního úkazu vede lanová dráha. Turisté se tak mohou ze závratné výšky pokochat celou touto nadpozemskou krásou.

Pamukkale v Turecku: V UNESCU už od roku 1988

Zdroj: Shutterstock.com Ve vnitrozemí Turecka, zhruba 14 kilometrů severně od města Denizli, najdete přírodní raritu zvanou Pamukkale. Jde o bíle zabarvené kaskádovité terasy, ve kterých se vyjímají nádherná modrá termální jezírka. Stáří Pamukkale je odhadováno na více než 14 tisíc let. V místě tektonického zlomu ve skále jej přitom vytvarovala termální voda. Za zmínku rovněž stojí, že Pamukkale patří od roku 1988 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Svítící pláž na Maledivách: Hvězdné moře má na svědomí plankton

Zdroj: Gohighbrow.com Maledivy jsou rájem pro dovolenkové turisty. Že se na tomto souostroví nachází něco nadpozemsky krásného, poznáte až v noci. Tuto krásu, která je ovšem zdraví nebezpečná, odhalují konkrétně pláže ostrova Vaadhoo. O co jde? Na plážích a v mořských vlnách zde můžete v noci spatřit tisícovky malých světélkujících částeček, které připomínají hvězdy noční oblohy.

Ve skutečnosti se jedná o mořský plankton, který má schopnost tzv. bioluminiscence a vydává tak jasné modré světlo.V tomto případě plankton světélkuje v rámci obranné reakce – zkrátka proto, aby jej nesnědly ryby. Při světélkování rovněž vytváří jedovaté látky, které neblaze působí jak na ryby, tak i na člověka.

Jeskyně Naica v Mexiku: Vstup jen pro vědce

Zdroj: Treehugger.com Poblíž mexického města Chihuahua se nachází fascinující jeskyně Naica, která je zaplněná rekordně obrovskými krystaly sádrovce. Tyto krystaly se v jeskyni, jež byla náhodně objevena teprve v roce 2000, různě kříží a mají také různý tvar a velikost. Vzhledem k tomu, že v jeskyni Naica panují teploty kolem 60 stupňů Celsia a je zde také 100procentní vlhkost, běžný smrtelník se sem jen tak nepodívá. Jeskyně je proti vstupu veřejnosti zapečetěna a mohou do ní jenom vědci ve speciálních oblecích a s dýchacími přístroji. Neobyčejnou krásu Naicy tak můžete zatím obdivovat pouze na fotografiích.

Publikováno: 23. 1. 2020 10:33 Nahlásit obsah