Itálie: V srdci věčného města II. (pokračování)

Itálie: V srdci věčného města II. (pokračování) Zdroj: VH

Hlavní město Itálie, velkolepý Řím, se pyšní nepřeberným antickým a architektonickým bohatstvím. Prohlédnout si všechny majestátní stavby, ztratit se v romantických uličkách, nasát pohodovou atmosféru barokních náměstí vydá na celé měsíce.

Velký skok v historii na návštěvníky čeká, projdou-li až na samotný konec Fora Romana, jehož stavby jsou staré i více než dvě tisícovky let. Náhle se ocitáme u bělostné stavby, která svůj vznik datuje do 19. století. Jedná se o Vittoriano, neboli památník Vittoria Emanuele II., který je považován za sjednotitele Itálie. 

Zdroj: VH

Na bělostný památník tyčící se do výšky člověk dohlédne snad ze všech koutů Říma. Jeho zevnejšek připomíná několikapatrový šlehačkový dort, ale i jeho vnitřek má rozhodně co nabídnout. Samotným zážitkem je pouhé zlézání jednotlivých teras během léta notně rozpálených. V galerii návštěvníkovo oko padne na vyobrazení postav, jež symbolizují italské regiony. 

Zdroj: VH

Největší pozornost si bezpochyby zaslouží mohutná jezdecká socha krále Vittoria Emanuele II. Celé sousoší má úctyhodné rozměry 10 x 12 metrů a je jedním z největších na světě. Kůň i s králem stojí na podstavci zdobeném postavami, jež zosobňují hlavní města Italské republiky. Celá bělostná stavba je vůbec vystavěna v duchu symbolismu, který byl pro konec 19. století, kdy byla zbudována, tolik typický. 

Zdroj: VH

Hned za památníkem se nachází průchod na Piazza del Campidoglio nacházející se v těsné blízkosti Kapitolu. V dobách antického Říma býval duchovním i politickým centrem impéria, dnes se náměstí lemované budovami stalo místem klíčových atrakcí, mezi nimiž vynikají hlavně dvě muzea a kostel. 

Zdroj: VH

Vybrat si z nepřeberného množství římských galerií a muzeí není vůbec jednoduché, zvláště pak pokud zde plánujete strávit jen několik dní. Rozhodování to bylo těžké, ale nakonec namísto Kapitolských muzeí volím pro mě jednoznačně zajímavější Vatikánská muzea, kterým bude věnován samostatný článek. 

Zdroj: VH

A už mé kroky vedou přes rozsáhlé náměstí Venezia dále k jedné z nejúchvatnějších budov Říma. Je jí obrovský Pantheon nacházející se uprostřed malebného náměstíčka Piazza della Rotonda, jehož obvod lemují kavárny a malé restaurace. Impozantní stavba antického Říma, jež byla kompletně dokončena za vlády císaře Hadriána v roce 125 našeho letopočtu, je působivá i v dnešní době. Téměř 2 000 let zpět v historii však musela působit jako zjevení.

Zdroj: VH

Po vstupu do chrámu nemohu jinak než vzdát holt umu Hadriánových architektů a stavitelů. Průměr chrámu stejně jako jeho výška se na centimetr shodují (43 metrů), průměr otvoru v kupoli je 9 metrů a je vlastně jediným místem, kudy do chrámu proudí denní světlo, protože budova jinak postrádá okna. Nejpozoruhodnejším jevem ale zůstává fakt, že návštěvník nespatří žádné klenby či systém opěrných oblouků, které by mohutnou kopuli podpíraly. Všechny jsou totiž zapuštěné do betonových stěn budovy. 

Zdroj: VH

Stejně impozantní jako architektonické řešení majestátního chrámu je i jeho interiér bohatě zdobený zlacenými stěnami, kazetovým stropem a četnými sochami antických bohů. Kromě výzdoby pak mezi nejvýznamnější památky patří Rafaelova hrobka. Nejpůsobivěji vypadá Pantheon po setmění, kdy autobusy plné turistů už dávno opustily centrum města. Nezbývá než usadit se na schodech fontány v centru náměstí a vychutnat si onen magický okamžik. 

Zdroj: VH

Spojené uličkami s náměstím Piazza della Rotonda je jednoznačně nejznámější římské náměstí Piazza Navona. Dlouhý prostor elipsovitého tvaru rozbíjí přítomnost tří fontán, z nichž ta prostřední je největší a nejzdobnější. Fontána čtyř řek je dílem Berniniho a reprezentuje Nil, Dunaj, Gangu a Rio de la Plata. A nebylo by to pravé italské náměstí, kdyby se obešlo bez přítomnosti kaváren. Ty a spousta delších barů a restaurací jej lemují po celém obvodu. 

Zdroj: VH

A opět platí, že nejlépe celé prostranství výpadá po západu slunce, kdy začne pulzovat nočním životem a zaplní se lidmi, kteří vysedávají u fontán, pouličními umělci a hudebníky. Název náměstí je odvozen od řeckého slova pro “boj” či “zápas” a odkazuje na hry, které se tu tradičně odehrávaly. Jeho zvláštní pro náměstí poněkud netypický tvar pochází z 1. století n.l., kdy se stalo dějištěm atletických soutěží a později závodů vozů. 

Zdroj: VH

Vracím se zpět na Via Corso, jež jako přímka spojuje památník Vittorio Emanuelle II. s náměstím Piazza del Popolo. Hned v první čtvrtině udělám odbočku, abych si mohla prohlédnout magickou fontánu di Trevi, která je bez ohledu na denní dobu v obležení turistů z celého světa. Návštěvníci k tomu mají ostatně důvod. Barokní fontána je ozdobena kameny a sochami a zadní stranou se dotýká renesančního paláce. 

Zdroj: VH

Je to také místo, kde cizinci do průzračné vody házejí mince, aby se do Říma jednou zase vrátili. Práce na velkolepé fontáně započal dvorní stavitel Říma Bernini a další umělci na popud papeže Urbana VIII. Práce však začaly až v roce 1732 a trvalo celých 30 let, než byla fontána dokončená. Její stavba si vyžádala i smrt hlavího architekta Niccóla Salviho, jež zvítězil v soutěži o nejlepší návrh fontány. Jeho plíce bohužel nevydržely dlouhý pobyt ve vlhkém prostředí, které ke stavbě vodního díla patřilo. 

Zdroj: VH

Poslední zastávkou dne jsou pro mě Španělské schody v bezprostřední blízkosti náměstí Piazza di Spagna, v jehož středu stojí nepřehlédnutelná fontána ve tvaru lodi. Připomíná velkou povodeň z konce 16. století. Unikám náporu turistů tísnících se kolem fontány a překračuji davy na úpatí Španělských schodů. Využívám cizí lenosti a dostávám se až na jejich samotný vrcholek ozdobený kostelem Trinitá dei Monti, kam se většině turistů šlapat nechce. 

Zdroj: VH

Za dlouhých teplých letních večerů si lze jen stěží představit lepší místo, kde večer posedět na schodech s přáteli při zvuků kytary místních umělců, kteří se na schodech scházejí a činí z jinak obyčejné chvíle jednu naprosto nezapomenutelnou. Zdroj: VH

Přečtěte si také první část tohoto článku -  Itálie: V srci věčného města 

Publikováno: 18. 12. 2017 10:06 Nahlásit obsah