Indie: Kde odpočívají rádžastánští vládci

Indie: Kde odpočívají rádžastánští vládci

Šest kilometrů od centra Džaipuru, přezdívaného “Růžové město” kvůli barvě lososového odstínu symbolizující pověstnou pohostinnost rádžanstánského lidu, se nachází Královský Gaitor, místo posledního odpočinku vládců džajpurské vládnoucí dynastie.

K hrobkám přijíždíme v pravé poledne, rtuť teploměru šplhá nad 40 stupňů Celsia a u vchodu nás vítá kráva líně se povalující na hromadě odpadků. Jakmile se dostaneme za mohutnou zeď, kterou je místo obehnané, čeká nás úplně jiný obraz. Dojmy z dvoumilionového životem pulzující města rázem zapomínáme a ocitáme se v klidné oáze posmrtných příbytků. 

Tuto lokalitu si zvolil sám císař Džajsinh II. jako nové místo pro kremaci poté, co opustil nedaleko ležící pevnost Ambér. Celý areál zahrnuje kromě nejkrásnější hrobky, kterou nechal panovník vystavět pro svou maličkost, ještě další pomníky jeho následníků, syna a vnuka, a také komnatu, která leží poněkud stranou a je připravena pro současnou hlavu královské rodiny.

Posmrtné příbytky se začaly stavět ještě během života vládců, kteří na jejich stavbu pečlivě dohlíželi, pokud tedy nezemřeli nečekaně brzy. Všechny mramorové a zdobné detaily musely být vyvedeny v té nejvyšší kvalitě. 

Svůj kenotaf, neboli památník, si Džaisinh II. nechal vyzdobit výjevy z mytologie a událostí, které se staly během jeho vlády. Charakterizuje jej 20 mramorových sloupů a na jeho vrcholku spočívá kupole z bílého mramoru. V jedné z rytin poznáváme Havá Mahal, Palác větrů, který se vyjímá v centru Růžového města. 

Jen nerada opouštím se svými spolucestovatelkami toto na Indii až nezvykle klidné místo respektující přání vládců odpočívat v nadpozemsky tiché lokalitě v chladných hrobkách vytesaných do mramoru. Když opět procházíme vstupní bránou tentokrát opačným směrem, ocitáme se v typické Indii, jak ji známe - rušné, nepřehledné a hlučné se všudypřítomnými opicemi a krávami proplétajícími se chaotickým provozem. 

strana 1 / 2
Publikováno: 8. 7. 2017 14:04 Nahlásit obsah