Do chrámového komplexu Angkor Wat v Kambodži míří 2,5 milionů lidí ročně. Od roku 2020 pro ně platí zákaz jízdy na slonech

Do chrámového komplexu Angkor Wat v Kambodži míří 2,5 milionů lidí ročně. Od roku 2020 pro ně platí zákaz jízdy na slonech Zdroj: Shutterstock.com

Kambodža je oblíbeným cílem turistů z celého světa. Až 2,5 milionů lidí ročně si nenechá ujít návštěvu místního obrovského chrámového komplexu Angkor Wat. Tato oblíbená turistická destinace návštěvníkům nabízí doplňkové služby, z nichž nejkontroverznější jsou projížďky na slonech. Po nátlaku aktivistů je však od roku 2020 tato služba zrušena.

Angkor Wat: Nejoblíbenější památka jihovýchodní Asie

Když zavítáte do Kambodži, je nemyslitelné, abyste se vyhnuli návštěvě chrámového komplexu Angkor Wat, který patří k nejpopulárnějším a nejnavštěvovanějším památkám jihovýchodní Asie. Tento největší náboženský komplex na světě o výměře jeden kilometr čtvereční, který je mimo jiné zobrazen i na kambodžské vlajce, vznikl ve 12. století za vlády krále Surjavarmana II. Khmerský panovník si nechal Angkor Wat vystavět jako královský chrám a hlavní město.

Angkor Wat patří k vrcholným dílům khmerské architektury. Unikátnost tohoto architektonického díla dosvědčuje fakt, že bylo v roce 1992 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Stavby Angkor Wat jsou dechberoucí a opravdu stojí za vidění. Dosvědčí vám to až 2,5 milionů turistů, kteří ročně tuto nejpopulárnější památku Kambodže navštíví.

Zdroj: Shutterstock.com Vidět Angkor Wat ze sloního hřbetu? Od roku 2020 minulost

Do Ankor Wat míří záplavy turistů z celého světa. Tato turistická destinace nacházející se poblíž kambodžského města Siem Reap jim proto nabízí spoustu doplňkových služeb. Jednou z nich byla až do závěru roku 2019 kontroverzní vyjížďka na slonech. Možná byste podotkli, že není nic krásnějšího než vidět Angkor Wat ze sloního hřbetu. Jenže nic není tak zalité sluncem, jak se zdá.

Tento fotogenický zážitek, kterým se mnozí chlubili na svém Instagramu, byl vykoupený zdravím a často i životem majestátných tlustokožců. Například před třemi lety v Angkor Wat zemřel slon vyčerpáním, zatímco měl dvě turistky na hřbetu. Před rokem si tato turistická atrakce vyžádala smrt dalšího tlustokožce, který rovněž zemřel vyčerpáním.

Zdroj: Shutterstock.com Rok 2020 přináší zákaz jízdy na slonech

Pro slony není nošení lidí zábavou, nýbrž bolestným utrpením. Aby se tato zvířata podvolila, bývají často týrána nebo mučena hladem. Na tuto skutečnost apelovalo nejen kambodžské Sdružení pro správu slonů, ale také aktivisté. Na základě jejich nátlaku dochází v Angkor Wat od roku 2020 k zákazu jízdy na slonech.

Čtrnáct slonů, kteří ještě v roce 2019 sloužili v Angkor Wat jako turistická atrakce, se tak přesunuli do nedalekého lesa, kde mohou žít ve svém přirozeném prostředí. S tímto přístupem souvisí i politika cestovatelského serveru TripAdvisor, který od roku 2017 ukončil zprostředkování prodeje lístků na atrakce, do nichž jsou zapojena živá zvířata. Nejedná se pouze o projížďku na sloním hřbetu, přes TripAdvisor si neobjednáte ani lístky na atrakce, kde jsou v zajetí chováni velryby nebo delfíni.

Publikováno: 11. 2. 2020 10:08 Nahlásit obsah