Cestování po Finsku: Co stojí za to navštívit?

Cestování po Finsku: Co stojí za to navštívit? Zdroj: Shutterstock.com

Když se řekne Finsko, mnozí z nás si vybaví pouze hlavní město Helsinky nebo Laponsko, které leží za polárním kruhem. Tato skandinávská země vám toho může nabídnout mnohem víc. Pokud se s cestovkou nebo na vlastní pěst chystáte do Finska, co konkrétně byste měli vidět a navštívit?

Návštěva Finska vás utvrdí, že jde o zemi extrémů

Pokud vás láká volání divočiny stejně jako ruch velkoměst, jste ve Finsku správně. V této zemi můžete zažít jeden extrém za druhým. A to od návštěvy velkoměst žijících uměním a kulturou přes horké sauny až po zamrzlá jezera a divokou přírodu, kde po celý den nepotkáte ani živáčka. Abyste se nabažili Finska opravdu plnými doušky, budete k tomu potřebovat alespoň dva týdny. Co vše stojí za to vidět?

Středověký hrad Olavinlinna: Nejsevernější středověký hrad světa

Zdroj: Shutterstock.com Vodní pevnost Olavinlinna najdete 335 kilometrů od Helsinek. Tento mohutný kamenný hrad byl založený roku 1475 Erikem Axelsonem jako součást finského systému pohraničních pevností. Olavinlinna neboli Sankt Olofsborg totiž stojí na finsko-ruské hranici, v minulosti tak měl chránit celou finskou Savonii před nepřítelem z venčí. Tato pevnost je mimo jiné nejseverněji se nacházejícím středověkým hradem současnosti.

Národní park Repovesi: Užijte si pohodu ve srubu s finskou saunou

Zdroj: En.wikipedia.org Chcete si naplno užít typicky finskou přírodu? Potom vyrazte do Národního parku Repovesi, který najdete 170 kilometrů od Helsinek a do kterého se snadno dostanete autem, autobusem nebo vodním taxíkem. Při návštěvě Národního parku Repovesi budete uchváceni hustými lesy, nekonečnými jezery i úchvatnými skalami. Abyste si to v Repovesi opravdu užili, máte možnost si zde pronajmout také srub s pravou finskou saunou.

Vanha Rauma: Největší dřevěné město ve skandinávských zemích

Zdroj: Shutterstock.com Na západním pobřeží Finska se rozkládá město Rauma, které se pyšní zejména svým Starým městem zvaným Vanha Rauma. Má to svůj důvod, který zkuste zjistit na vlastní oči i vy. Vanha Rauma, ve které stojí více než šedesátka nízkých dřevěných domů, totiž představuje největší dřevěné město ve skandinávských zemích. Právě proto bylo Vanha Rauma v roce 1991 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Toto poslední skutečné dřevěné skandinávské město stojí rozhodně za návštěvu. Jedná se o jedinečné místo, které stále žije svým vlastním tempem. Setkáte se zde s místními obyvateli, bezstarostně si posedíte v útulných kavárničkách nebo si nakoupíte proslulou místní krajku.

Finská pláž Yyteri: Severská kombinace moře a písku

Zdroj: Shutterstock.com Chcete si ve Finsku vychutnat také pláž, písek, slunce a moře? I to není problém. Zavítejte na západní pobřeží Finska, kde se nachází oblíbená Yyteri Beach. Právě zde se přesvědčíte o tom, že léto se dá dobře prožít i ve Finsku. Od května do října si totiž na této pláži užijete mořskou vodu o teplotě 20 stupňů Celsia, která je ideální zvlášť pro surfování.

V Laponsku navštivte Rovaniemi, domov Santa Clause

Zdroj: Shutterstock.com Pokud vyrážíte do Finska, nenechte si rozhodně ujít ani návštěvu Laponska. Spousta lidí vám řekne, že jde o turisticky nejzajímavější finský region. Objevíte zde nespoutanou divočinu, kterou tvoří hluboké lesy, roviny i kopce, nekonečná jezera i mohutné řeky.

Administrativním a obchodním centrem Laponska je navíc světově proslulé město Rovaniemi, které je považováno za oficiální domovinu Santa Clause. V Rovaniemi, které najdete pět kilometrů jižně od severního polárního kruhu, to žije vždy závěrem kalendářního roku. Nachází se zde totiž Santova pošta, kde Santa Claus s elfy vyřizuje dětská přání. Především rodiny s dětmi ocení také návštěvu Santova magického parku, který je v Rovaniemi otevřený každým rokem od konce listopadu do poloviny ledna.

Publikováno: 24. 10. 2019 13:00 Nahlásit obsah