Bojnice: Za nejkrásnějším zámkem Slovenska

Bojnice: Za nejkrásnějším zámkem Slovenska

Za jedním z nejpůvabnějších zámků, v jehož stavbě můžeme vypozorovat silný francouzký vliv, nemusíme až do země galského kohouta. Stačí popojet asi 80 kilometrů za hraniční přechod Starý Hrozenkov a už z dálky nás vítá architektonický skvost města Bojnice. Zámek, postavený na skalnaté vyvýšenině, hrdě stráží své okolí.

Do povědomí návštěvníků se dostal hlavně díky československým pohádkám, kterým posloužil jako dokonalá kulisa. Natáčela se zde Šíleně smutná princezna nebo Pán a hvězdář. Během procházky romantickou stavbou si uděláme dokonalý obrázek o bohatém životě uherské šlechty, která se zde po staletích vystřídala.  

Současnou podobu zámek získal během vlády rodu Pálfyů a zejména díky svému poslednímu majiteli Janu Františku Pálfymu. Ten se zamilován do francouzské princezny rozhodl zámek přestavět ve francouzském stylu tak, aby se co možná nejvíce podobal honosným sídlům na řece Loiře. Nákladná rekonstrukce trvala více než 20 let a proběhla mezi lety 1889 až 1910. O Janově velkém zklamání, když zjistil, že jeho vyvolená se mezitím stihla provdat za jiného, svědčí pozlacená trnová koruna usazená na jedné ze zámeckých věží. Dokončení přestavby se však nedočkal ani sám vládce. Zemřel dva roky předtím ve Vídni. 

Panovníkové z rodu Pálfyů nebyli jedinými majiteli zámku. První zmínka pochází z roku 1113 našeho letopočtu, poté ve 13. století zámek padl do rukou uherskému velmoži Matúši Čáku Trenčianskému, v 15. století se ho zmocnil Matyáš Korvín, aby jej ve století šestnáctém mohli Thurzovci přestavět z dřevěného hradu, kterým do té doby byl, na pohodlné renesanční sídlo. 

Podobně jako exteriéry zámku jsou působivé i jeho interiéry. Nejcennějším dílem je bezesporu impozantní oltář florentského mistra Narda di Cione, který pozdně gotické dílo navrhl ve 14. století. Poslední desetiletí se oltář nacházel v České republice, která ho po vleklých dohadech vrátila Slovensku teprve v 90. letech 20. století výměnou za vzácné gotické malby, které se nacházely ve sbírkách Slovenské národní galerie. 

Dominantou zámku je Zlatý sál, který se pyšní tzv. Andělským stropem, na kterém se vyřezány do dřeva a pozlaceny nacházejí hlavy andělů, z nichž každá má jiný výraz a je tedy naprosto jedinečná. Za pozornost také stojí orientální sál, při jehož rekonstrukci se Jan František nechal jistě inspirovat v dalekých krajinách, které během své vlády navštívil. Oku návštěvníka by neměla uniknout ani hrobka a přírodní vápencová jeskyně. Zajímavostí je, že vznikla v tzv. travertinové kupě, což je sladkovodní vápenec, který se vysrážel v okolí minerálního pramene. Pokud by na kupě nebyl vystavěn zámek, jeskyně by pravděpodobně dodnes zůstala skryta očím zvědavců. 

Po prohlídce člověku pořádně vyhládne. I na to je Bojnice připravena. V areálu se nachází hned několik kaváren a restaurace. Není nad poctivé domácí halušky s bryndzou a půllitr dobře vychlazeného piva. Bojnický zámek zkrátka uspokojí všechny smysly. 

A pár praktických rad na závěr: za vstupné na prohlídku, která trvá 75 minut, se platí 8 eur, plus další 2 eura za fotoaparát nebo mobil, pokud s ním plánujete pořizovat fotky. 

strana 1 / 2
Publikováno: 7. 5. 2017 15:27 Nahlásit obsah