Angkor Wat: Perla uprostřed džungle

Angkor Wat: Perla uprostřed džungle

Monumentální stavba tyčící se vysoko nad okolní neprostupnou džunglí každoročně přiláká miliony návštěvníků z celého světa. O oblíbenosti této památky svědčí i fakt, že každý druhý turista, který Kambodžu navštíví, zavítá právě do Angkor Watu.

První Evropané, kteří spatřili tento komplex náboženských staveb, si mysleli, že jej museli postavit staří Římané. Uchvátila je hlavně jeho rozloha, propracovanost a monumentálnost. Tito lidé však ještě netušili, že celý komplex byl postaven o mnoho století později po pádu římské říše (přesně ve 12. století), a že stojí před dílem jedné z nejvyspělejších civilizací jihovýchodní Asie. 

Zdroj: Wikipedia

Ideálním výchozím bodem pro návštěvu chrámového komplexu je kambodžské město Siem Reap. Cesta k branám Angkor Watu odtud trvá asi půlhodinku. Kvůli chaotické dopravě, která je ovšem typická pro všechna větší asijská města, trvá i ujetí šestikilometrové trasy vedoucí k chrámům poměrně dlouho. Vzhledem k obrovským rozměrům celého komplexu se rozhodujeme pro cestu tuk-tukem (základem tohoto dopravního prostředku je motorka, na kterou se podomácku přivaří vozík). Tuk-tuk s řidičem si pronajímáme na celý den. Bude na nás čekat po celou dobu našeho bloumání a objevovaní tohoto náboženského skvostu.

U pokladny platíme vstupné. Nutno říci, že na kambodžské poměry je suma za stup astronomická – 20 amerických dolarů na den. Volíme ekonomičtější třídenní vstupné, které nás vyjde na 40 dolarů. U vchodu je každému návštěvníkovi vydána průkazka s jeho fotem.

Pár set metrů od pokladny děláme první zastávku u hlavního monumentálního chrámu obehnaného 190 metrů širokým vodním příkopem. Angkor Wat je stupňovitá stavba postavená z pískovce. Byl zbudován ve 12. století na popud krále Súrjavarmana II., který byl v chrámu rovněž pochován. Komplex zobrazuje posvátnou hinduistickou horu Méru. Dnes můžeme vstoupit až do nejvyšších stupňů watu, ale dříve zde směli jen ti nejvýše postavení. Obyčejní lidé měli přístup jen do nejnižších pater. I v současnosti však platí pravidlo vstupu ve vhodném oděvu. V kraťasech a topu vás do chrámu v žádném případě nepustí. Pohled z nejvyššího patra stojí za to.  Rozvine se před námi dechberoucí scenérie džungle obklopující areál.

Angkor Wat je jednou z nejoblíbenějších památek Kambodže, z čehož vyplývá, že je přecpán turisty. Jeho prohlídka zabere celý den. Jen kousek dál od hlavní pamětihodnosti se přitom nachází mnohé další snad i zdobnější a tajemnější chrámy než samotný Wat. Zvědavců je tu o poznání méně a právě v těchto místech lze pocítit dotek historie. Navštěvujeme chrám Angkor Thom, jehož všechny věže zdobí do kamene vytesané hlavy a říká se, že ani jedna z nich není stejná.

Další den cestujeme ještě hlouběji do areálu Angkoru. Dostáváme se do míst, která jsou po staletí ponechána dílu přírody. Z těchto chrámu už povětšinou zbyly jen ruiny, kterými prorůstají mohutné stromy a jejich kořeny pomalu obalují zbytky staveb. Tohle je to pravé dobrodružství – proplétat se divokou džunglí, která tento světový unikát pohlcuje den za dnem.

I když je komplex od roku 1992 zapsán na seznamu UNESCO a peníze na jeho ochranu sem proudí i mnohých dalších organizací, samotná kambodžská vláda nemá o tuto pozoruhodnost až tak velký zájem. Vždyť ze vstupného vybíraného soukromou firmou spřaženou s premiérem nejde na jeho opravu ani cent a všechny peníze tak spolkne jakási pomyslná černá díra.


Galerie Angkor Wat Angkor Wat Prohlížet galerii

Publikováno: 11. 5. 2017 12:18 Nahlásit obsah