VIDEO: Výprava do štoly smrti

VIDEO: Výprava do štoly smrti

Lomy Amerika nejsou jen obrovské jámy s neopakovatelnou atmosférou, ale také nekonečný podzemní komplex s kilometry štol. Navštívit se dá po domluvě jen malá část z nich. Jedním z míst, kam se lze dostat jen výjimečně, je štola Smrti.

Unikátní systém podzemních chodeb v pěti patrech, propojující jednotlivé lomy, je jediný na světě. Vznikl díky speciálnímu způsobu těžby, kdy se těžilo „z boku.“ Nejprve byla vybudována hlavní spojovací chodba, takzvaný překop. Z ní se razily odbočné průzkumné štoly. Ve chvíli, kdy těžaři narazili na ložisko vápence, začali rubat komín směrem k povrchu. Docílili tak toho, že vytěžený materiál nemuseli vytahovat na povrch, ale padal jim rovnou do připravených vozíků. 

Když se dostali k povrchu, vznikl z komína lom. Ten potom podle mocnosti ložiska rozšiřovali. Když zjistili, že ložisko vápence jde hlouběji, otevřeli zboku další patro o něco níže. Tak vznikl komplex chodeb, který jinde nenajdete. 

Štola smrti je hlavní chodbou, vedoucí z východní části lomů směrem na sever. Prochází masivem mezi Velkou Amerikou a Mexikem a míří k lokalitě Čeřinka.

Publikováno: 5. 6. 2018 09:02 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.