VIDEO: Tajemství hradu Lipnice

VIDEO: Tajemství hradu Lipnice Zdroj: shutterstock.com

Hrad Lipnice je jeden z našich nejkrásnějších gotických hradů. Nebýt vzteklého sedláka, tak by se nám dochoval v původní podobě až dodnes. Nahlédněte s námi pod pokličku jeho historie.

Nejkrásnější část hradu je bezpochyby dochované gotické sklepení. Největší z hradních sklepů byl původně hodovní síní. Hrad byl postaven proto, aby střežil strategické území na Vysočině. Na rozdíl od jiných známých hradů však nepatřil mezi královské hrady. 

Lipnice byla šlechtické sídlo, které držely vždy ty nejvýznamnější šlechtické rody českého království. To byl jistě jeden z důvodů, proč se mu vyhnulo i hromadné opouštění hradů a proměna ve zříceniny ve 14. a 15. století. V následujících letech poté Lipnice sloužila jako správa šlechtického velkostatku.

Roku 1869 ale postihnul město pod hradem požár, který obrátil v ruiny i gotický skvost. Mezi rozpálené zdi nebylo možno vstoupit ještě týden. Jak dopadla obnova hradu a pokus odvést z hradu jedno z místních strašidel se dozvíte ve videu. Už jste viděli video Hrad Zvíkov a jeho nadpřirozené jevy? Můžete jej nalézt ZDE.

Publikováno: 10. 9. 2018 09:04 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.