VIDEO: Nepřístupné podzemí elektrárny Dlouhé stráně

VIDEO: Nepřístupné podzemí elektrárny Dlouhé stráně Zdroj: gorskiewyrypy.pl

Dlouhé stráně jsou podle ankety největší technický div Česka. Dvě nádrže mají rozdíl výšky víc než 500 metrů. Je to nejvýkonnější přečerpávací elektrárna u nás a jedna z nejvýkonnějších v Evropě.

Téměř osm kilometrů spojovacích tunelů, dvě obrovské kaverny o délce téměř 100 metrů a především dvě turbíny, které mohou pracovat i v obráceném režimu jako čerpadla. To jsou hlavní součásti podzemní elektrárny, které jsou běžnému návštěvníkovi skryté. Elektrárna Dlouhé stráně je nejvýkonnější přečerpávací elektrárnou u nás a k dispozici má víc než dva a půl milionu kubíků vody. Voda v obou nádržích kolísá o víc než 20 metrů. Zajímavostí je i to, že silnice vedoucí k horní nádrži není v provozu celoročně. Kvůli náročným zimním podmínkám se na horní nádrž v zimě nelze po povrchu dostat, a proto je ve skále vyrubaný spojovací tunel s více než dvěma a půl tisíci schody a výtahem. V zimě je to jediná cesta vzhůru.

Vydejte se s námi na jedinečnou prohlídku podzemního komplexu. Podíváme se do míst, která se běžně neukazují ani novinářům.

Už jste viděli video Exkluzivní návštěva: Zaplavené podzemí Orlické přehrady? Můžete jej nalézt ZDE.

Publikováno: 3. 9. 2018 12:59 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.