VIDEO: Exkluzivně v muniční továrně

VIDEO: Exkluzivně v muniční továrně

V areálu pardubické Explosie se už přes sto let vyrábějí trhaviny. Vydejte se s námi na jedno z nejpřísněji střežených míst u nás.

V areálu pardubické Explosie se už přes 100 let vyrábějí trhaviny. Vydejte se s námi na jedno z nejpřísněji střežených míst u nás.

V některých místech továrny na trhaviny si připadáte jak v románu Julese Verna. V areálu dodnes pracuje sto let stará strojovna. Elektromotory tu pomocí pásů z hovězích kůží pohánějí hřídele strojů na trhaviny. Ty jsou za betonovou zdí. Pohon strojů musí být takto oddělen.

Za pevnou zdí se míchá trhavina. Dva pětitunové válce hutní směr ledku a tritolu. Jmenuje se to koloběh. Přímo před očima stroj zpracovává několik set kilo výbušné směsi. Venku jsem musel nechat mobilní telefon, klíče ale i kovovou propisku. Dovnitř nesmí nic co by mohlo jakkoliv škrtnout nebo udělat jiskru. Dokonce ani vysypávání se nedotkne lidská ruka.

Každá z budov, kde se pracuje s výbušnou směsí, má jednu stěnu slabší, aby šel výbuch jedním směrem. Ty novější mají kolem sebe val. A všechny jsou od sebe pěkně daleko. Do budov nesmí uhodit blesk, takže namísto jednoho bleskosvodu je tady bleskosvodů celá síť. 

Dalším speciálním pracovištěm je vývojová laboratoř. Vyvíjí se tu nový semtex. Její pracovníci neradi jezdí na dovolenou letecky. Už skoro 30 let se plastická trhavina napouští speciální látkou, na kterou je trénovaný každý policejní pes. Smýt z rukou nejde. Kdo si sáhne, měl by nejméně dva týdny obcházet letiště obloukem. 

Publikováno: 25. 8. 2018 09:00 Nahlásit obsah

Chyba :(

Omlouváme se, ale někde se stala chyba. Prosím počkejte a zkuste stránku načíst znovu.