Video: Badatelé zkoumali hrad Zvíkov a jeho nadpřirozené jevy

Video: Badatelé zkoumali hrad Zvíkov a jeho nadpřirozené jevy Zdroj: shutterstock.com

Zvíkov, jeden z nejkrásnějších českých hradů, je znám především díky komické opeře Zvíkovský rarášek. Již před jejím uvedením se však jméno hradu spojovalo s duchem, který se tu měl vyskytovat. Badatelé se proto vypravili prozkoumat toto místo výskytu podivných jevů.

V prvním patře Hlízové věže je korunní síň. Že je tu něco špatně, o tom existuje písemný záznam už z roku 1597. Antonín Vlach tehdy opravoval omítku a do zdi nechal vepsat vzpomínku, ve které se přiznal, že působením jakéhosi ducha musel z místa utéct. Svůj zápis končí slovy: „Pán bůh všemohoucí ráčiž nás všechny od takového ducha ostříhati. Amen.“

Na hlízovou věž a korunní síň neradi vzpomínají filmaři. Před patnácti lety se tu na natáčení televizního pořadu začaly podivně chovat přístroje. Nejprve jako by jim něco vysálo energii a poté se zmizelá energie opět projeví.

Malá badatelská skupina se proto rozhodla nalíčit na raráška malou past. Pokud se tu vyskytuje nějaký podivný fyzikální jev, měl by na nalíčený akumulátor zafungovat. Aby bylo měření objektivní, umístili badatelé mimo hrad do prostředí o stejné teplotě a vlhkosti totožný přístroj. Podívejte se na průběh celého experimentu.

Video s vyhodnocením výsledků měření najdete zde.

Publikováno: 13. 8. 2018 13:13 Nahlásit obsah