Největší záhada Pardubic: Prokletá hrobka Pernštejnů

Největší záhada Pardubic: Prokletá hrobka Pernštejnů

Je to jeden z nejzáhadnějších zločinů naší minulosti. 17. března 1534 náhle umírá možný dědic královského trůnu. Umírá dva dny po karlštejnské bestii, kterou odsoudil k smrti. Ta svému soudci slíbila, že ho stáhne s sebou.

Pardubický chrám svatého Bartoloměje. Na čestném místě je hrobka nejvyššího českého šlechtice a královského kandidáta Vojtěcha z Pernštejna. Hrobka muže, který při volbě českého krále prohrál s Habsburky, je prokletá a je prokletá tak dobře, že archeologové dodnes dělají co mohou, aby se nejzáhadnější smrt v našich dějinách nikdy nevyšetřila.

Na začátku podivného příběhu je zapomenutá kauza české Alžběty Báthoryové, Kateřiny Bechyňové z Lažan. Sadistickou vražedkyni, přezdívanou Karlštejnská bestie, zažaloval u komorního soudu Václav Hájek z Libočan. Díky statečnosti několika svědků je nakonec Karlštejnská bestie odsouzena za 14 přiznaných vražd. Bylo jich pravděpodobně víc. 

Vyhrožování poddaným nezabralo. Bechyňovi ale si ale ve vyhrožování troufnou i na nejvyššího královského hofmistra. Po vynesení rozsudku Kateřina Bechyňová svého soudce proklíná.

Zazděná Kateřina umírá hlady a zimou 15. března 1534. Vojtěch z Pernštejna náhle umírá pouhé dva dny po Kateřině. Všichni jsou přesvědčeni, že Karlštejnská bestie naplnila svou kletbu a stáhla Vojtěcha s sebou. 

Namísto honosného pohřbu utajený převoz v noci a rychlé uložení bez rozloučení. Kdo do Vojtěchovy hrobky vstoupí, zemře. Tak prý hrobku proklela vdova po Vojtěchovi. Jenže dávná kletba evidentně funguje dodnes. Když se místní historik Jiří Kotyk pokusil prosadit průzkum Vojtěchovy hrobky, narazil na nečekaný odpor archeologů. Podívejte se na video z nejtajemnějších míst u nás.

Publikováno: 9. 10. 2018 12:25 Nahlásit obsah