Exkluzivní návštěva: Zaplavené podzemí Orlické přehrady

Exkluzivní návštěva: Zaplavené podzemí Orlické přehrady Zdroj: shutterstock.com

Podívejte se na místa, kam lidská noha vkročila poprvé po padesáti letech. Vstoupíme s kamerou přímo dovnitř Kaplanovy turbíny. Vystoupíme vodním tunelem až k uzávěru, držícím miliony kubíků vody.

Orlická elektrárna prochází po padesáti letech provozu první zásadnější rekonstrukcí. Při ní je poprvé od jejího dostavění možné podívat se na místa, kam se člověk běžně nedostane. Pracovníci elektráren provádějí opravu turbín a přívodní tunel.

Vodní přivaděč je šest metrů široká roura, která vede šikmo dolů skrz celou přehradu a končí železnými okénky s turbínou. Opraváři postavili v šikmém tunelu lešení a poprvé se dá dostat až k bezpečnostnímu uzávěru na návodní straně přehrady. V přivaděči se totiž vyměňuje vnitřní nátěr a je třeba se dostat všude.

V turbíně se přetěsňují spoje a i do ní je možné výjimečně vlézt. Normálně tudy pod obrovským tlakem protéká voda a roztáčí turbínu rychlostí přes 180 otáček za minutu. Průměr oběžného kola je skoro pět metrů. Přesto je tu na veškeré práce dost málo prostoru. 

Přivaděčem při plném provozu proteče 150 kubických metrů vody za vteřinu. To je stejný objem jako ve Vltavě v Praze. A to jsou tu celkem čtyři. Voda proudí rychlostí šest metrů za vteřinu a u turbíny prudce zrychluje. 

Podívejte se na unikátní video, které vzniklo při ojedinělé příležitosti dostat se do těch nejnedostupnějších částí naší největší přehrady.

Už jste viděli video Navštivte místo, kde voda teče do kopce? Můžete jej nalézt ZDE.

Publikováno: 14. 7. 2018 09:00 Nahlásit obsah