Čtenářka píše: Sušice - perla ukrytá uprostřed Šumavských lesů

Čtenářka píše: Sušice - perla ukrytá uprostřed Šumavských lesů Zdroj: mestosusice.cz

Když se řekne Sušice, většině lidí se vybaví krabička zápalek, fanoušci nejmenovaného kulinářského pořadu si vzpomenou na tvář bláznivé paní Regnerové. Jenže Sušice nejsou jen bývalé zápalkové závody SOLO a nabroušené maminy, co by byly schopné spálit i čaj. Sušice je totiž nejen bránou Šumavy, ale je také kusem historie, který přetrval do dnes.

Sušice vznikla v roce 790 našeho letopočtu. Původně se jednalo o malou osadu rýžovačů zlata, která byla umístěna na suchý ostrůvek mezi řeky Otavu a Roušarku. Ve 12. století byla Sušice připojena k Bavorsku. Důvod k tomuto kroku je předmětem mnohých spekulací a diskuzí. Verzí je hned několik, od těch reálných až po ty velice úsměvné. Nejpravděpodobnější verzí je, že Sušici v roce 1192 vyženil bavorský hrabě von Bogen, který město přejmenoval na Schüttenhofen.

Královské město

V roce 1257 došlo k obsazení města Přemyslem Otakarem II., který zde vybudoval město nové. Ale i přesto trvalo dalších 16 let, než byla Sušice oficiálně připojena k Českému království a stala se královským městem. V letech 1322 byly dostavěny hradby, které přetrvaly do dneška. O jejich výstavbu se zasloužil král Jan Lucenburský, který také o dva roky později potvrdil Sušici privilegia královského města. Když na Český trůn usedl Karel VI., nechal zařadit Sušici na seznam měst, která nesmí být zastavena nebo zcizena koruně. Po smrti krále Karla VI. se vlády ujímá jeho syn Václav VI., ten také dal Sušici právo na konání týdenního výročního trhu ve svátek "Na nebevzetí panny Marie."

Zdroj: wikipedia.org

V 16. století Sušice prodělala menší úpadek. Zásoby drahých kovů se rychle vyčerpávaly a také byla několikrát sužována požáry. V 1571 přišla Sušice o svá privilegia královského města, protože odmítla poslušnost Ferdinandu I. Mimo jiné přišla i o značnou část statků a byla nucena zaplatit vysokou pokutu. Sušice musela odvádět dávky z piva a vína, které produkovala. Byl jí dokonce přidělen královský rychtář, který na ni dohlížel až do roku 1788. Přesto, díky své poloze, prosperovala a měla vysoké příjmy z obchodu s Bavorskem.

Z doby 16. století se dochovalo několik památek, z nichž největší slávě se těší Voprchovský dům, dnešní Sušické muzeum, které je určitě dobré navštívit, a s ním sousedící Rozacínový dům, kterému se říká Stará lékárna.

strana 1 / 2
Publikováno: 8. 6. 2017 12:47 Nahlásit obsah